13,603
edits
m (October 29-November 4 results) Tag: 2017 source edit |
m (→December) |
||
(18 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{{Template:Loreward sidebar}} | {{Template:Loreward sidebar}} | ||
These are the [[IxWiki:OOL|Order of the Lore]] recipients for 2023. Winners for this year can be browsed at [[2023 Award winning pages]]. | These are the [[IxWiki:OOL|Order of the Lore]] recipients for 2023. Winners for this year can be browsed at [[2023 Award winning pages]]. The annual winner for this year was '''Urcea'''. The rookie of the year for this year was '''Tierrador'''. | ||
==Daily== | ==Daily== | ||
====January==== | ====January==== | ||
Line 214: | Line 214: | ||
*'''July 22'''<br>Winner: [[User:Adian]] for [[Meine Kraft (2003)]]<br>Runner up: [[User:Ralkern]] for [[NBS Urrne]] | *'''July 22'''<br>Winner: [[User:Adian]] for [[Meine Kraft (2003)]]<br>Runner up: [[User:Ralkern]] for [[NBS Urrne]] | ||
*'''July 23'''<br> Winner: [[User:Urcea]] for [[Volonia]] <br>Runner up: None awarded | *'''July 23'''<br> Winner: [[User:Urcea]] for [[Volonia]] <br>Runner up: None awarded | ||
*'''July 24'''<br> Winner: [[User:Tierrador]] for [[Tierrador]]<br> Winner:[[User:Heku]] for [[Internal Office(Caphiria)]] | *'''July 24'''<br> Winner: [[User:Tierrador]] for [[Tierrador]]<br> Winner:[[User:Heku]] for [[Internal Office (Caphiria)]] | ||
*'''July 25'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[New Archduchy]]<br>Runner up: [[User:Nolis]] for [[Cape Province v. Superior Auditorium of Cape Province]] | *'''July 25'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[New Archduchy]]<br>Runner up: [[User:Nolis]] for [[Cape Province v. Superior Auditorium of Cape Province]] | ||
*'''July 26'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Torlen]]<br>Runner up: [[User:Heku]] for [[Songbird]] | *'''July 26'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Torlen]]<br>Runner up: [[User:Heku]] for [[Songbird]] | ||
Line 240: | Line 240: | ||
*'''August 16'''<br>Winner: [[User:Insui]] for [[Culture of Cartadania]]<br>Runner up: [[User:Takatta Loa]] for [[Takatta Loa]] | *'''August 16'''<br>Winner: [[User:Insui]] for [[Culture of Cartadania]]<br>Runner up: [[User:Takatta Loa]] for [[Takatta Loa]] | ||
*'''August 17'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Uruvun]]<br>Runner up: [[Takatta Loa]] for [[Takatta Loa]] | *'''August 17'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Uruvun]]<br>Runner up: [[Takatta Loa]] for [[Takatta Loa]] | ||
*'''August 18'''<br>Winner: [[User:Pelaxia]] for [[Pelaxia]]<br>Runner up:[[User:Alstin]] for [[Alstin-Highwind Airport]] | *'''August 18'''<br>Winner: [[User:Pelaxia]] for [[Pelaxia]]<br>Runner up:[[User:Alstin]] for [[Alstin-Highwind International Airport]] | ||
*'''August 19'''<br>Winner: [[User:Pelaxia]] for [[History of Pelaxia]]<br>Runner up: [[User:Kir]] for [[Sydona]] | *'''August 19'''<br>Winner: [[User:Pelaxia]] for [[History of Pelaxia]]<br>Runner up: [[User:Kir]] for [[Sydona]] | ||
*'''August 20'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Public health in Burgundie]]<br>Runner up: [[User:Pelaxia]] for [[Second Termian War]] | *'''August 20'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Public health in Burgundie]]<br>Runner up: [[User:Pelaxia]] for [[Second Termian War]] | ||
Line 318: | Line 318: | ||
*'''October 31'''<br>Winner: [[User:Caldera]] for [[Little Caldera Police]]<br>Runner up: Revised | *'''October 31'''<br>Winner: [[User:Caldera]] for [[Little Caldera Police]]<br>Runner up: Revised | ||
====November==== | ====November==== | ||
*'''November 1'''<br>Winner: [[User:Rumahoki]] for [[Titles of the Rumahokian Imperial Family]]<br>Runner up:[[User:Tierrador]] for [[ | *'''November 1'''<br>Winner: [[User:Rumahoki]] for [[Titles of the Rumahokian Imperial Family]]<br>Runner up:[[User:Tierrador]] for [[Ceylonia]] | ||
*'''November 2'''<br>Winner: [[User:Heku]] for [[Royal Treasury (Zaclaria)]]<br>Runner up:[[User:Tierrador]] for [[Heartland Development Board]] | *'''November 2'''<br>Winner: [[User:Heku]] for [[Royal Treasury (Zaclaria)]]<br>Runner up:[[User:Tierrador]] for [[Heartland Development Board]] | ||
*'''November 3'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[2023 Yanuban Coup]]<br>Runner up:[[User:Pelaxia]] for [[Casa de Administración de Audonia y el Ultramar | *'''November 3'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[2023 Yanuban Coup]]<br>Runner up:[[User:Pelaxia]] for [[Casa de Administración de Audonia y el Ultramar]] | ||
*'''November | *'''November 4'''<br>Winner: [[User:David]] for [[Vallejar]]<br>Runner up:[[User:Corumm]] for [[Southern slave trade]] | ||
*'''November 5'''<br> Winner: [[User:Insui]] for [[Cartadania]]<br>Runner up: [[User:Heku]] for [[Al-Mahi Sadnajar]] | |||
*'''November 6'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Duchy of Martilles]]<br> Runner up: [[User:Heku]] for [[Al-Mahi Sadnajar]] | |||
*'''November 7'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Zhu Bolin]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Duchy of Martilles]] | |||
*'''November 8'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Zhu Bolin]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Estia-class carrier]] | |||
*'''November 9'''<br>Winner: [[User:Yonderre]] for [[AMY-82]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Perfect Storm Emergency Response Corps]] | |||
*'''November 10'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Metaorizonal]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Ethnic groups in Kiravia]] | |||
*'''November 11'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Southern slave trade]]<br>Runner up:[[User:Kistan]] for [[PGT Torres]] | |||
*'''November 12'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Granquai Restaurant Chain]]<br>Runner up: [[User:Tierrador]] for [[Heartland Development Board]] | |||
*'''November 13'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Granquai Restaurant Chain]]<br> Runner up: [[User:Tierrador]] for [[Ambaqwe]] | |||
*'''November 14'''<br>Winner: [[User:Tierrador]] for [[Mosquito War]]<br>Runner up:[[User:Alstin]] for [[United Republic National Football Team]] | |||
*'''November 15'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Opodo Corporation]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Selvadentro Holdings]] | |||
*'''November 16'''<br>Winner: [[User:Heku]] for [[Electron]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Gassavelian people]] | |||
*'''November 17'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Duchy of Bourgondi]]<br>Runner up:[[User:Heku]] for [[Aestrum Bank]] | |||
*'''November 18'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Southern slave trade]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Lawful Commonwealth]] | |||
*'''November 19'''<br> Winner: [[User:Yonderre]] for [[Sociolance (Yonderre)]]<br>Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Burgoignesc slave trade]] | |||
*'''November 20'''<br> Winner: [[User:Tierrador]] for [[Saukhin Conquest]]<br> Runner up: [[User:Heku]] for [[Prostitution in Caphiria]] | |||
*'''November 21'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Ganty and Company]]<br>Runner up:[[User:Heku]] for [[Prostitution in Caphiria]] | |||
*'''November 22'''<br>Winner: [[User:Insui]] for [[History of Cartadania]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[University of Belarus]] | |||
*'''November 23'''<br>Winner: [[User:Insui]] for [[History of Cartadania]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Æonara]] | |||
*'''November 24'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Æonara]]<br>Runner up: None awarded | |||
*'''November 25'''<br>Winner: [[User:Yonderre]] for [[Siegmar d'Everard]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Kiravian Navy]] | |||
*'''November 26'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Burgoignesc wine regions]]<br>Runner up: [[User:Tierrador]] for [[Saukhin Islands]] | |||
*'''November 27'''<br> Winner: [[User:Yonderre]] for [[Mesozoic Era of Great Kiravia]]<br> Runner up: [[User:Heku]] for [[Banking in Caphiria]] | |||
*'''November 28'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Lariana]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Ethnic groups in Kiravia]] | |||
*'''November 29'''<br>Winner: [[User:Heku]] for [[Amaniaris]]<br>Runner up:None awarded | |||
*'''November 30'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Ortego islet dispute]]<br>Runner up:[[User:Urcea]] for [[Lariana]] | |||
====December==== | |||
*'''December 1'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Naval Capability-based Restructuring Act of 2028]]<br>Runner up:[[User:Heku]] for [[Amaniaris]] | |||
*'''December 2'''<br>Winner: [[User:Arcerion]] for [[Arco-Burgoignesc Relations]]<br>Runner up:[[User:Heku]] for [[La Rinacente]] | |||
*'''December 3'''<br> Winner: [[User:Heku]] for [[Castra Osaniovo]]<br>Runner up: [[User:Insui]] for [[Valorica Shipbuilding]] | |||
*'''December 4'''<br> Winner: [[User:Urcea]] for [[Venceian Republic]]<br> Runner up: [[User:Kir]] for [[Federalist Lodges]] | |||
*'''December 5'''<br>Winner: [[User:Heku]] for [[Naviculatio]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Sarolasta]] | |||
*'''December 6'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Sarolasta]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Yanuban]] | |||
*'''December 7'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Yanuban]]<br>Runner up:[[User:Urcea]] for [[Orixtal Crusade]] | |||
*'''December 8'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Ethnic groups in Kiravia]]<br>Runner up:[[User:Tierrador]] for [[Saukhin Islands]] | |||
*'''December 9'''<br>Winner: [[User:Puertego]] for [[Puertegan National Steel]]<br>Runner up:[[User:Pelaxia]] for [[Government of Pelaxia]] | |||
*'''December 10'''<br> Winner: [[User:Arcerion]] for [[2033 Arcer Armed Forces Act]]<br>Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Global Maritime Distress and Safety System]] | |||
*'''December 11'''<br> Winner: [[User:Tierrador]] for [[Ceylonia]]<br> Runner up: [[User:Insui]] for [[Lusia Intermodal Ocean Network]] | |||
*'''December 12'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Land reform in Kiravia]]<br>Runner up:[[User:Heku]] for [[Luciro Dioshardor]] | |||
*'''December 13'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Mirzak]]<br>Runner up:[[User:Tierrador]] for [[Tierrador]] | |||
*'''December 14'''<br>Winner: [[User:Tierrador]] for [[Kirk Coley]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Kiravian Territorial Executive]] | |||
*'''December 15'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Xisheng]]<br>Runner up:[[User:Kistan]] for [[Faneria]] | |||
*'''December 16'''<br>Winner: [[User:Tierrador]] for [[Cowboy Crisis]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Harsitem]] | |||
*'''December 17'''<br> Winner: [[User:Arcerion]] for [[Operation Elevator]]<br>Runner up: [[User:Heku]] for [[Juan Kerr]] | |||
*'''December 18'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Kingdom of Eshel]]<br> Runner up: [[User:Heku]] for [[Juan Kerr]] | |||
*'''December 19'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Poro ruru]]<br>Runner up:[[User:Corumm]] for [[North Crona Production and Construction Corporation]] | |||
*'''December 20'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[ New Harren]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Culture in Burgundie]] | |||
*'''December 21'''<br>Winner: [[User:Arcerion]] for [[Structure of the Royal Arcerion Naval Service]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Saxalin Islands]] | |||
*'''December 22'''<br>Winner: [[User:Arcerion]] for [[Culture in Arcerion]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Kir people]] | |||
*'''December 23'''<br>Winner: [[User:Arcerion]] for [[Cameron Doyle Greene]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Atrassica]] | |||
*'''December 24'''<br> Winner: [[User:Arcerion]] for [[Titechaxha]]<br>Runner up: None awarded | |||
*'''December 25'''<br> Winner: [[User:Kistan]] for [[Casúr TAM (SPG)]]<br> Runner up: None awarded | |||
*'''December 26'''<br>Winner: [[User:Arcerion]] for [[2034 Arcerion Federal Election]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Ortego islet dispute]] | |||
*'''December 27'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Household registration in Kiravia]]<br>Runner up:[[User:Corumm]] for [[Mirzak]] | |||
*'''December 28'''<br>Winner: [[User:Arcerion]] for [[Arco National Railway Service]]<br>Runner up:[[User:Kistan]] for [[Bataís APC]] | |||
*'''December 29'''<br>Winner: [[User:Yonderre]] for [[United Yonderre]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Drabbage]] | |||
*'''December 30'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Enscirya]]<br>Runner up:[[User:Caldera]] for [[Volksspiegel]] | |||
*'''December 31'''<br> Winner: [[User:Yonderre]] for [[Zoological Gardens Collinebourg]]<br>Runner up: None awarded | |||
==Weekly== | ==Weekly== | ||
====January==== | ====January==== | ||
Line 349: | Line 408: | ||
*'''May 14 - May 20''' - [[User:Arcerion]] | *'''May 14 - May 20''' - [[User:Arcerion]] | ||
*'''May 21 - May 27''' - [[User:Urcea]] | *'''May 21 - May 27''' - [[User:Urcea]] | ||
*'''May 28 - June 3''' - [[User: | *'''May 28 - June 3''' - [[User: Burgundie]] | ||
====June==== | ====June==== | ||
*'''June 4 - June 10''' - [[User:Heku]] | *'''June 4 - June 10''' - [[User:Heku]] | ||
Line 377: | Line 437: | ||
====November==== | ====November==== | ||
*'''October 29-November 4''' - [[User:Burgundie]] | *'''October 29-November 4''' - [[User:Burgundie]] | ||
*'''November 5-11''' - [[User:Corumm]] | |||
*'''November 12-18''' - [[User:Burgundie]] | |||
*'''November 19-25''' - [[User:Kir]] | |||
*'''November 26- December 2''' - [[User:Burgundie]] | |||
====December==== | |||
*'''December 3 - 9''' - [[User:Kir]] | |||
*'''December 10 - 16''' - [[User:Tierrador]] | |||
*'''December 17 - 23''' - [[User:Arcerion]] | |||
*'''December 24 - 30''' - [[User:Arcerion]] | |||
==Monthly== | ==Monthly== | ||
====January==== | ====January==== | ||
Line 395: | Line 464: | ||
*[[User:Tierrador]] | *[[User:Tierrador]] | ||
====September==== | ====September==== | ||
*[[User:Urcea | *[[User:Urcea]] | ||
====October==== | ====October==== | ||
*[[User:Corumm]] | *[[User:Corumm]] | ||
====November==== | ====November==== | ||
*[[User:Burgundie]] | |||
====December==== | |||
*[[User:Arcerion]] | |||
[[Category:NonCanon]] | [[Category:NonCanon]] | ||
[[Category:Lorewards and Contests]] | [[Category:Lorewards and Contests]] | ||
[[Category:IXWB]] | [[Category:IXWB]] |