682
edits
Tag: 2017 source edit |
Tag: 2017 source edit |
||
Line 318: | Line 318: | ||
===Airline market share=== | ===Airline market share=== | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align: left" | |||
|+ | |||
! Rank | |||
! Airline | |||
! Passengers | |||
! Share | |||
|- | |||
| 1 | |||
| {{flagicon|Alstin}} Air Alstin | |||
| 29,420,269 | |||
| 28% | |||
|- | |||
| 2 | |||
| {{flagicon|Alstin}} Raven Airlines | |||
| 20,459,520 | |||
| 19.5% | |||
|- | |||
| 3 | |||
| {{flagicon|Tierrador} Tierrador Airlines | |||
| 17,120,523 | |||
| 16.2% | |||
|- | |||
| 4 | |||
| {{flagicon|Alstin}} UR Airways | |||
| 15,869,817 | |||
| 13.1% | |||
|- | |||
| 5 | |||
| {{flagicon|Burgundie}} DeBonAire | |||
| 10,240,135 | |||
| 9.6% | |||
|- | |||
| 6 | |||
| {{flagicon|Kiravia}} Pluricontinental Airlines | |||
| 6,240,753 | |||
| 6.1% | |||
|- | |||
| 7 | |||
| {{flagicon|Cartadania}} Premiere Airways | |||
| 6,033,642 | |||
| 5.9% | |||
|- | |||
| 8 | |||
| {{flagicon|Cartadania}} Azul Airlines | |||
| 5,839,340 | |||
| 5.7% | |||
|- | |||
| 9 | |||
| {{flagicon|Tierrador}} Prismarine Airlines | |||
| 5,502,351 | |||
| 5.1% | |||
|- | |||
| 10 | |||
| {{flagicon|Alstin}} Betish Airways | |||
| 3,117,343 | |||
| 2.5% | |||
|} | |||
== Accidents and incidents == | == Accidents and incidents == |
edits