1,186
edits
m (→Parishes) Tags: Mobile edit Mobile web edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 31: | Line 31: | ||
| {{dts|September 9, 1805}} | | {{dts|September 9, 1805}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|9,106,122}} | ||
| {{right| | | {{right|9,286,407}} | ||
| {{right|136,756}} | | {{right|136,756}} | ||
| 22 | | 22 | ||
|- | |||
! scope="row" | Alcosky | |||
| AL | |||
| colspan="2" | [[Ominasky]] | |||
| {{dts|February 9, 1867}} | |||
| [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]] | |||
| {{right|14,413,465}} | |||
| {{right|14,561,336}} | |||
| {{right|338,065}} | |||
| 32 | |||
|- | |- | ||
! scope="row" | Alóqal | ! scope="row" | Alóqal | ||
Line 41: | Line 51: | ||
| {{dts|October 2, 1891}} | | {{dts|October 2, 1891}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|11,105,942}} | ||
| {{right| | | {{right|11,286,407}} | ||
| {{right|221,840}} | | {{right|221,840}} | ||
| 44 | | 44 | ||
Line 51: | Line 61: | ||
| {{dts|January 22, 1801}} | | {{dts|January 22, 1801}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|7,332,601}} | ||
| {{right| | | {{right|7,402,775}} | ||
| {{right|107,311}} | | {{right|107,311}} | ||
| 17 | | 17 | ||
Line 62: | Line 72: | ||
| {{dts|February 6, 1915}} | | {{dts|February 6, 1915}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]]<br>[[Cartadanian language|Cartadanian]] | | [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]]<br>[[Cartadanian language|Cartadanian]] | ||
| {{right| | | {{right|11,223,041}} | ||
| {{right| | | {{right|11,561,010}} | ||
| {{right|224,462}} | | {{right|224,462}} | ||
| 32 | | 32 | ||
Line 72: | Line 82: | ||
| {{dts|December 8, 1892}} | | {{dts|December 8, 1892}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|9,277,604}} | ||
| {{right| | | {{right|9,295,231}} | ||
| {{right|174,936}} | | {{right|174,936}} | ||
| 20 | | 20 | ||
Line 82: | Line 92: | ||
| {{dts|January 24, 1910}} | | {{dts|January 24, 1910}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|9,104,322}} | ||
| {{right| | | {{right|9,305,277}} | ||
| {{right|132,563}} | | {{right|132,563}} | ||
| 29 | | 29 | ||
Line 93: | Line 103: | ||
| {{dts|May 11, 1804}} | | {{dts|May 11, 1804}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|6,303,772}} | ||
| {{right| | | {{right|6,406,258}} | ||
| {{right|122,095}} | | {{right|122,095}} | ||
| 16 | | 16 | ||
Line 104: | Line 114: | ||
| {{dts|January 8, 1896}} | | {{dts|January 8, 1896}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[Kiravic Coscivian]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[Kiravic Coscivian]] | ||
| {{right| | | {{right|5,102,373}} | ||
| {{right| | | {{right|5,196,801}} | ||
| {{right|127,613}} | | {{right|127,613}} | ||
| 12 | | 12 | ||
Line 124: | Line 134: | ||
| {{dts|January 12, 1797}} | | {{dts|January 12, 1797}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|10,277,604}} | ||
| {{right| | | {{right|10,295,231}} | ||
| {{right|203,467}} | | {{right|203,467}} | ||
| 29 | | 29 | ||
Line 134: | Line 144: | ||
| {{dts|July 8, 1877}} | | {{dts|July 8, 1877}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Kiravic Coscivian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Kiravic Coscivian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|4,604,177}} | ||
| {{right| | | {{right|4,812,808}} | ||
| {{right|59,743}} | | {{right|59,743}} | ||
| 11 | | 11 | ||
Line 155: | Line 165: | ||
| {{dts|March 12, 1797}} | | {{dts|March 12, 1797}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|5,277,604}} | ||
| {{right| | | {{right|5,295,231}} | ||
| {{right|58,876}} | | {{right|58,876}} | ||
| 15 | | 15 | ||
Line 165: | Line 175: | ||
| {{dts|January 1, 1894}} | | {{dts|January 1, 1894}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|4,106,380}} | ||
| {{right| | | {{right|4,295,200}} | ||
| {{right|39,876}} | | {{right|39,876}} | ||
| 10 | | 10 | ||
Line 176: | Line 186: | ||
| {{dts|August 17, 1808}} | | {{dts|August 17, 1808}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]]<br>[[Kiravic Coscivian]] | | [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]]<br>[[Kiravic Coscivian]] | ||
| {{right| | | {{right|9,311,122}} | ||
| {{right| | | {{right|9,500,561}} | ||
| {{right|193,180}} | | {{right|193,180}} | ||
| 26 | | 26 | ||
Line 186: | Line 196: | ||
| {{dts|January 3, 1801}} | | {{dts|January 3, 1801}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|4,577,304}} | ||
| {{right| | | {{right|4,581,216}} | ||
| {{right|75,844}} | | {{right|75,844}} | ||
| 11 | | 11 | ||
|- | |||
! scope="row" | Qazrogzo | |||
| QZ | |||
| [[Tomaba]] | |||
| [[Kaligrusky]] | |||
| {{dts|October 4, 1874}} | |||
| [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]] | |||
| {{right|12,175,308}} | |||
| {{right|12,336,905}} | |||
| {{right|409,472}} | |||
| a lot | |||
|- | |- | ||
! scope="row" | Saukhin Islands | ! scope="row" | Saukhin Islands | ||
Line 216: | Line 237: | ||
| {{dts|February 8, 1797}} | | {{dts|February 8, 1797}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|21,504,611}} | ||
| {{right| | | {{right|21,608,231}} | ||
| {{right|18,117}} | | {{right|18,117}} | ||
| 52 | | 52 | ||
Line 226: | Line 247: | ||
| {{dts|June 22, 1797}} | | {{dts|June 22, 1797}} | ||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | | [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]]<br>[[w:Spanish|Spanish]] | ||
| {{right| | | {{right|5,206,604}} | ||
| {{right| | | {{right|5,405,180}} | ||
| {{right|99,876}} | | {{right|99,876}} | ||
| 12 | | 12 | ||
|- | |||
! scope="row" | Tulangia | |||
| TA | |||
| colspan="2" | [[Sevier]] | |||
| {{dts|November 8, 1874}} | |||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]] | |||
| {{right|11,576,433}} | |||
| {{right|12,309,288}} | |||
| {{right|461,908}} | |||
| a lot | |||
|- | |||
! scope="row" | Undursky | |||
| UD | |||
| [[Touraba]] | |||
| [[Miccubo]] | |||
| {{dts|October 27, 1874}} | |||
| [[Tierradorian]]<br>[[w:Spanish|Spanish]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]] | |||
| {{right|9,211,434}} | |||
| {{right|9,864,255}} | |||
| {{right|290,879}} | |||
| a lot | |||
|- | |||
! scope="row" | Ulunkheria | |||
| UH | |||
| [[Anloiya]] | |||
| [[Prisamarina]] | |||
| {{dts|November 8, 1874}} | |||
| [[Tierradorian]]<br>[[Blairian Ænglish|Ænglish]] | |||
| {{right|16,177,308}} | |||
| {{right|16,775,201}} | |||
| {{right|523,804}} | |||
| a lot | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Map coming soon | Map coming soon |
edits