76
edits
mNo edit summary Tag: 2017 source edit |
mNo edit summary Tag: 2017 source edit |
||
Line 11: | Line 11: | ||
| m || m || agö'''m''' || '''m'''ay | | m || m || agö'''m''' || '''m'''ay | ||
|- | |- | ||
| ɸ || f || ''' | | ɸ || f || '''F'''árőc || '''f'''ar'', but [[Voiceless bilabial fricative|bilabial]]'' | ||
|- | |- | ||
| t || d || a'''d'''öp || gna'''t''' | | t || d || a'''d'''öp || gna'''t''' | ||
Line 19: | Line 19: | ||
| n || n || '''n'''emíg || '''n'''aught | | n || n || '''n'''emíg || '''n'''aught | ||
|- | |- | ||
| s || s || ǵö'''s'''uny || ''' | | s || s || ǵö'''s'''uny || '''S'''un | ||
|- | |- | ||
| t͡s || j || '''j'''idíky || ca'''ts''' | | t͡s || j || '''j'''idíky || ca'''ts''' | ||
Line 78: | Line 78: | ||
|- | |- | ||
| ɔ || o || '''o'''r'''o'''n || c'''o'''t | | ɔ || o || '''o'''r'''o'''n || c'''o'''t | ||
|- | |||
| o: || ó || r'''ó'''qhü || s'''aw'''n | |||
|- | |||
| ə || ö || '''ö'''gyut || r'''u'''n | |||
|- | |||
| ø: || ő || Fár'''ő'''c || ''French'' bl'''eu''' | |||
|- | |||
| ʊ || u || pöšgy'''u''' || ''British English'' c'''ou'''rier | |||
|- | |||
| u: || ú || q'''ú'''ny || b'''oo'''t | |||
|- | |||
| ʏ || ü || b'''ü''' || ''German'' m'''ü'''ssen | |||
|- | |||
| y: || ű || Ǵüng'''ű'''m || k'''eye'''d | |||
|} | |} |
edits