6,573
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 25: | Line 25: | ||
|- | |- | ||
| '''Chancellor''' || Íoanpetrus P.D.A. Artisyn (CPP) | | '''Chancellor''' || Íoanpetrus P.D.A. Artisyn (CPP) | ||
|- | |||
| '''Legislature''' || Destransar Soviet | |||
|- | |- | ||
| '''[[Federal Stanora|Stanora]] seats''' || 6 | | '''[[Federal Stanora|Stanora]] seats''' || 6 | ||
|- | |- | ||
| '''Official languages''' || Austral Coscivian | | '''Official languages''' || Austral Coscivian<br>Pelian<br>Vesëloslavic<br>Vesêlo-Coscivian Creole | ||
|- | |- | ||
| '''Other Languages''' || [[Kiravic Coscivian|Kiravic Coscivian]] | | '''Other Languages''' || [[Kiravic Coscivian|Kiravic Coscivian]]<br>Xosmiri Coscivian<br>Leinish, Royal Sydonan, Istroyan<br>Melotic | ||
|- | |- | ||
| '''Postal Abbreviation''' || SYD | | '''Postal Abbreviation''' || SYD |