6,472
edits
(Mudan ke aaj) |
mNo edit summary |
||
Line 57: | Line 57: | ||
<br> | <br> | ||
<br> | <br> | ||
{| class="wikitable" style="font-style:italic; text-align:center; font-family:Tahoma, Geneva, sans-serif !important;" | |||
|- style="font-style:normal; text-align:left;" | |||
! colspan="5" style="text-align:center; font-weight:bold; background-color:#00d2cb;" | Form II - ''rona'' | |||
|- style="font-style:normal;" | |||
| style="background-color:#cbcbcb;" | Case | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb;" | Nonplural | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb;" | Plural | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; color:#000000; font-style:normal; text-align:left;" | Ergative | |||
| colspan="2" | rona'''k''' | |||
| colspan="2" | ron'''æk''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; color:#000000; font-style:normal; text-align:left;" | Genitive | |||
| colspan="2" | ron'''á''' | |||
| colspan="2" | ron'''æ''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; color:#000000; font-style:normal; text-align:left;" | Indirect | |||
| colspan="2" | rona'''m''' | |||
| colspan="2" | ron'''ám''' | |||
|- style="font-style:normal; text-align:left;" | |||
| colspan="5" style="text-align:center; background-color:#00d2cb;" | Absolutives | |||
|- style="font-style:normal;" | |||
| style="background-color:#cbcbcb; color:#333333;" | Number | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb; color:#333333;" | Nonplural | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb; color:#333333;" | Plural | |||
|- style="font-style:normal; text-align:left; background-color:#dae8fc;" | |||
| style="text-align:center;" | Aspect | |||
| style="text-align:center;" | Imperfect | |||
| Perfect | |||
| Imperfect | |||
| Perfect | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Present | |||
| rona | |||
| rona'''vi''' | |||
| ron'''áv''' | |||
| ron'''ávi''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Past | |||
| rona'''ve''' | |||
| rona'''véi''' | |||
| ron'''áve''' | |||
| ron'''ávéi''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Future | |||
| rona'''vo''' | |||
| rona'''vói''' | |||
| ron'''ávo''' | |||
| ron'''ávói''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Jussive | |||
| rona'''vu''' | |||
| rona'''vúi''' | |||
| ron'''ávu''' | |||
| ron'''ávúi''' | |||
|} |