6,495
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 115: | Line 115: | ||
<br> | <br> | ||
<br> | <br> | ||
{| class="wikitable" style="font-style:italic; text-align:center; font-family:Tahoma, Geneva, sans-serif !important;" | |||
|- style="font-style:normal; text-align:left;" | |||
! colspan="5" style="text-align:center; font-weight:bold; background-color:#00d2cb;" | Form III - ''vālin'' | |||
|- style="font-style:normal;" | |||
| style="background-color:#cbcbcb;" | Case | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb;" | Nonplural | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb;" | Plural | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; color:#000000; font-style:normal; text-align:left;" | Ergative | |||
| colspan="2" | vāli'''th''' | |||
| colspan="2" | vāli'''nyak''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; color:#000000; font-style:normal; text-align:left;" | Genitive | |||
| colspan="2" | vāli'''sk''' | |||
| colspan="2" | vāli'''skya''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; color:#000000; font-style:normal; text-align:left;" | Indirect | |||
| colspan="2" | vāli'''nt''' | |||
| colspan="2" | vāli'''ntya''' | |||
|- style="font-style:normal; text-align:left;" | |||
| colspan="5" style="text-align:center; background-color:#00d2cb;" | Absolutives | |||
|- style="font-style:normal;" | |||
| style="background-color:#cbcbcb; color:#333333;" | Number | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb; color:#333333;" | Nonplural | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb; color:#333333;" | Plural | |||
|- style="font-style:normal; text-align:left; background-color:#dae8fc;" | |||
| style="text-align:center;" | Aspect | |||
| style="text-align:center;" | Imperfect | |||
| Perfect | |||
| Imperfect | |||
| Perfect | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Present | |||
| vāli'''n''' | |||
| vāli'''ni''' | |||
| vāli'''nyav''' | |||
| vāl'''inyavi''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Past | |||
| vāli'''ne''' | |||
| vāli'''néi''' | |||
| vāli'''nyave''' | |||
| vāli'''nyavéi''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Future | |||
| vāli'''no''' | |||
| vāli'''nói''' | |||
| vāli'''nyavo''' | |||
| vāli'''nyavói''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Jussive | |||
| vāli'''nu''' | |||
| vāli'''núi''' | |||
| vāli'''nyavu''' | |||
| vālin'''yavúi''' | |||
|} |