6,473
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 170: | Line 170: | ||
| vāli'''nyavu''' | | vāli'''nyavu''' | ||
| vālin'''yavúi''' | | vālin'''yavúi''' | ||
|} | |||
<br> | |||
<br> | |||
{| class="wikitable" style="font-style:italic; text-align:center; font-family:Tahoma, Geneva, sans-serif !important;" | |||
|- style="font-style:normal; text-align:left;" | |||
! colspan="5" style="text-align:center; font-weight:bold; background-color:#00d2cb;" | Form III - ''kenor'' | |||
|- style="font-style:normal;" | |||
| style="background-color:#cbcbcb;" | Case | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb;" | Nonplural | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb;" | Plural | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; color:#000000; font-style:normal; text-align:left;" | Ergative | |||
| colspan="2" | kenor'''th''' | |||
| colspan="2" | kenor'''yak''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; color:#000000; font-style:normal; text-align:left;" | Genitive | |||
| colspan="2" | kenor'''sk''' | |||
| colspan="2" | kenor'''skya''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; color:#000000; font-style:normal; text-align:left;" | Indirect | |||
| colspan="2" | kenor'''d''' | |||
| colspan="2" | kenor'''dya''' | |||
|- style="font-style:normal; text-align:left;" | |||
| colspan="5" style="text-align:center; background-color:#00d2cb;" | Absolutives | |||
|- style="font-style:normal;" | |||
| style="background-color:#cbcbcb; color:#333333;" | Number | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb; color:#333333;" | Nonplural | |||
| colspan="2" style="background-color:#cbcbcb; color:#333333;" | Plural | |||
|- style="font-style:normal; text-align:left; background-color:#dae8fc;" | |||
| style="text-align:center;" | Aspect | |||
| style="text-align:center;" | Imperfect | |||
| Perfect | |||
| Imperfect | |||
| Perfect | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Present | |||
| kenor | |||
| kenor'''sti''' | |||
| kenor'''yav''' | |||
| kenor'''yavi''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Past | |||
| kenor'''ste''' | |||
| kenor'''stéi''' | |||
| kenor'''yave''' | |||
| kenor'''yavéi''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Future | |||
| kenor'''sto''' | |||
| kenor'''stói''' | |||
| kenor'''yavo''' | |||
| kenor'''yavói''' | |||
|- | |||
| style="background-color:#e0e0e0; font-style:normal;" | Jussive | |||
| kenor'''stu''' | |||
| kenor'''stúi''' | |||
| kenor'''yavu''' | |||
| kenor'''yavúi''' | |||
|} | |} |