5,204
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 17: | Line 17: | ||
| leader_name = [[Nas Mecama]] | | leader_name = [[Nas Mecama]] | ||
|<!-- population ----------------> | |<!-- population ----------------> | ||
| population_total = | | population_total = 41,752,004 | ||
| population_as_of = 2026 | | population_as_of = 2026 | ||
| footnotes = | | footnotes = | ||
Line 40: | Line 40: | ||
|- | |- | ||
|Tokoman | |Tokoman | ||
| | |6,580,250 | ||
| Rakata | | Rakata | ||
|- | |- | ||
|Shas | |Shas | ||
| | |15,235,942 | ||
|Tizro | |Tizro | ||
|- | |- | ||
|Lah | |Lah | ||
| | |8,820,395 | ||
|Birule | |Birule | ||
|- | |- | ||
|Choka | |Choka | ||
| | |1,910,692 | ||
|Nokris | |Nokris | ||
|- | |- | ||
|Jamaane | |Jamaane | ||
| | |4,552,894 | ||
|Shimrra 2 | |Shimrra 2 | ||
|- | |- | ||
|Chalakum | |||
|3,325,877 | |||
|Kulan | |||
|- | |||
|Dogido | |||
|1,325,954 | |||
|Chakar | |||
|} | |} | ||
==Economy== | ==Economy== |