5,277
edits
(Created page with "{{Template:Loreward sidebar}} These are the Order of the Lore recipients for 2024. Winners for this year can be browsed at 2024 Award winning pages. ==Daily== ====January==== ====February==== ====March==== ====April==== ====May==== ====June==== ====July==== ====August==== ====September==== ====October==== ====November==== ====December==== ==Weekly== ====January==== ====February==== ====March==== ====April==== ====May==== ====June====...") Tag: 2017 source edit |
m (mar 24-30) Tag: 2017 source edit |
||
(20 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 3: | Line 3: | ||
==Daily== | ==Daily== | ||
====January==== | ====January==== | ||
*'''January 1'''<br> Winner: [[User:Kir]] for [[Navigation Act (1988)]]<br> Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Art Nouveau in Burgundie]] | |||
*'''January 2'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Great Arsenal]]<br>Runner up:[[User:Yonderre]] for [[Vandarch pike]] | |||
*'''January 3'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Lapody]]<br>Runner up:[[User:Pelaxia]] for [[Krasoa Islands]] | |||
*'''January 4'''<br>Winner: [[User:Corumm]] for [[Master of Tongues]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Navy of Burgundie]] | |||
*'''January 5'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Flower of salt]]<br>Runner up:[[User:Corumm]] for [[Master of Tongues]] | |||
*'''January 6'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Lansing Lines]]<br>Runner up:[[User:Corumm]] for [[Mirzak]] | |||
*'''January 7'''<br> Winner: [[User:Kir]] for [[Countyship]]<br>Runner up: [[User:Caldera]] for [[Lachsen SG56]] | |||
*'''January 8'''<br> Winner: [[User:Kir]] for [[Prehistory of Great Kirav]]<br> Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Port Extranjero]] | |||
*'''January 9'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Paramór Countyship]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Port Extranjero]] | |||
*'''January 10'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Atavia]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Port Extranjero]] | |||
*'''January 11'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[The Central Unit]]<br>Runner up:[[User:Yonderre]] for [[Yonderre]] | |||
*'''January 12'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Atrassic Union]]<br>Runner up:[[User:Olmeria]] for [[Olmeria]] | |||
*'''January 13'''<br>Winner: [[User:Yonderre]] for [[FA-36]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Energy in Kiravia]] | |||
*'''January 14'''<br> Winner: [[User:Yonderre]] for [[Adolf Meissler]]<br>Runner up: [[User:Corumm]] for [[Xisheng]] | |||
*'''January 15'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Wintergen]]<br> Runner up: [[User:Yonderre]] for [[Collinebourg]] | |||
*'''January 16'''<br>Winner: [[User:Yonderre]] for [[Army Procurement Command (Yonderre)]]<br>Runner up:[[User:Canespa]] for [[Canespa]] | |||
*'''January 17'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Venua'tino]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Dwarfism in Kiravia]] | |||
*'''January 18'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[New Harren]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Dwarfism in Kiravia]] | |||
*'''January 19'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Wintergen]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Ancient history of Kiravia]] | |||
*'''January 20'''<br>Winner: [[User:Canespa]] for [[Canespa]]<br>Runner up:[[User:Urcea]] for [[Northern Confederation]] | |||
*'''January 21'''<br> Winner: [[User:Corumm]] for [[Xisheng]]<br>Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Great Prince's Own Royal Thračician Foot Guard]] | |||
*'''January 22'''<br> Winner: [[User:Kistan]] for [[Sorhaithe]]<br> Runner up: [[User:Urcea]] for [[Ashkenang]] | |||
*'''January 23'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Torlen]]<br>Runner up:[[User:Urcea]] for [[Halfway]] | |||
*'''January 24'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Torlen]]<br>Runner up:[[User:Urcea]] for [[Halfway]] | |||
*'''January 25'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Naviculatio]]<br>Runner up:[[User:Kir]] for [[Coscivian law]] | |||
*'''January 26'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Halfway]]<br>Runner up:[[User:Kistan]] for [[Faneria]] | |||
*'''January 27'''<br>Winner: [[User:Arcerion]] for [[Titechaxha]]<br>Runner up: None awarded | |||
*'''January 28'''<br> Winner: [[User:Pelaxia]] for [[Carto-Pelaxian Commonwealth]]<br>Runner up: [[User:Canespa]] for [[Canespa]] | |||
*'''January 29'''<br> Winner: [[User:Urcea]] for [[Halfway]]<br> Runner up: [[User:Corumm]] for [[Truk]] | |||
*'''January 30'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Halfway]]<br>Runner up:[[User:Canespa]] for [[Canespa-Daxia relations]] | |||
*'''January 31'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Jade Resistance Movement]]<br>Runner up:[[User:Urcea]] for [[Lariana]] | |||
====February==== | ====February==== | ||
*'''February 1'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Bulkh]]<br>Runner up:[[User:Urcea]] for [[Lariana]] | |||
*'''February 2'''<br>Winner: [[User:Yonderre]] for [[Naming conventions in Yonderre]]<br>Runner up: None awarded | |||
*'''February 3'''<br>Winner: [[User:Arcerion]] for [[Howland Governorate]]<br>Runner up: None awarded | |||
*'''February 4'''<br> Winner: [[User:Pelaxia]] for [[Pelaxia]]<br>Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Arunid Empire]] | |||
*'''February 5'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Battganuur]]<br> Runner up: None awarded | |||
*'''February 6'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Prehistory of Great Kirav]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Battganuur]] | |||
*'''February 7'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Atrassica]]<br>Runner up:[[User:Puertego]] for [[Kiravian Organization of Water and Power]] | |||
*'''February 8'''<br>Winner: [[User:Caldera]] for [[The Last Soldier]]<br>Runner up:[[User:Corumm]] for [[Touxian]] | |||
*'''February 9'''<br>Winner: [[User:Vithinja]] for [[Malentina]]<br>Runner up: [[User:Yonderre]] for [[MM-26]] | |||
*'''February 10'''<br>Winner: [[User:FrustratedProgressive]] for [[Caergwynn]]<br>Runner up: [[User:Pelaxia]] for [[Pelaxia]] | |||
*'''February 11'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Nauta Normand]]<br>Runner up: None awarded | |||
*'''February 12'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Vilauristre]]<br> Runner up: None awarded | |||
*'''February 13'''<br>Winner: [[User:FrustratedProgressive]] for [[Caergwynn]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[Vilauristre]] | |||
*'''February 14'''<br>Winner: [[User:Arcerion]] for [[Kelekona]]<br>Runner up: None awarded | |||
*'''February 15'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Medimeria]]<br>Runner up:[[User:Pelaxia]] for [[Pelaxia]] | |||
*'''February 16'''<br>Winner: None awarded <br>Runner up: None awarded | |||
*'''February 17'''<br>Winner: [[User:Pelaxia]] for [[Pelaxia]]<br>Runner up: [[User:Tierrador]] for [[Western Republic (Crona)]] | |||
*'''February 18'''<br> Winner: [[User:Pelaxia]] for [[2026 Pelaxian Defence White Paper]]<br>Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Total Economic Engagement]] | |||
*'''February 19'''<br> Winner: [[User:Kir]] for [[Porfiria]]<br> Runner up: [[User:Olmeria]] for [[Olmeria]] | |||
*'''February 20'''<br>Winner: [[User:Burgundie]] for [[Kandara]]<br>Runner up:[[User:Tierrador]] for [[Taisgol]] | |||
*'''February 21'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Medimeria]]<br>Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Medimeria]] | |||
*'''February 22'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[New Veltorina]]<br>Runner up:None awarded | |||
*'''February 23'''<br>Winner: [[User:Canespa]] for [[Canespa]]<br>Runner up: [[User:Urcea]] for [[Medimeria]] | |||
*'''February 24'''<br>Winner: [[User:Pelaxia]] for [[Pelaxia]]<br>Runner up: [[User:Fiannria]] for [[Soirwind]] | |||
*'''February 25'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Burgo-Vallejar relations]]<br>Runner up: [[User:Canespa]] for [[Canespa]] | |||
*'''February 26'''<br> Winner: [[User:Kir]] for [[Hydration Society of Kiravia]]<br> Runner up: [[User:Urcea]] for [[Medimeria]] | |||
*'''February 27'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Medimeria]]<br>Runner up:[[User:Pelaxia]] for [[Government of Pelaxia]] | |||
*'''February 28'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Herciana]]<br>Runner up: [[User:Hendalarsk]] for [[Hendalarsk]] | |||
*'''February 29'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Housatonic]]<br>Runner up:[[User:Canespa]] for [[Canasta Company]] | |||
====March==== | ====March==== | ||
*'''March 1'''<br>Winner: [[User:Canespa]] for [[Canasta Company]]<br>Runner up: [[User:Tierrador]] for [[Walakee State]] | |||
*'''March 2'''<br>Winner: [[User:Canespa]] for [[Canasta Company]]<br>Runner up: [[User:Burgundie]] for [[First Fratricide]] | |||
*'''March 3'''<br> Winner: [[User:Caldera]] for [[Volinism]]<br>Runner up: [[User:Heku]] for [[Caphiria]] | |||
*'''March 4'''<br> Winner: [[User:Rumahoki]] for [[Rumahokian transition to democracy]]<br> Runner up: [[User:Calinthia]] for [[Calinthia]] | |||
*'''March 5'''<br>Winner: [[User:Heku]] for [[Petalstone Pictures]]<br>Runner up:[[User:Urcea]] for [[Rhotia]] | |||
*'''March 6'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Rhotia]]<br>Runner up: [[User:Rumahoki]] for [[Velvetine Socialism]] | |||
*'''March 7'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Hollona and Diorisia ]]<br>Runner up:[[User:Puertego]] for [[Battle of Dendryn]] | |||
*'''March 8'''<br>Winner: [[User:Heku]] for [[Hunting Guild (Caphiria)]]<br>Runner up:None awarded | |||
*'''March 9'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[New Harren]]<br>Runner up: [[User:Rumahoki]] for [[Administrative divisions of Rumahoki]] | |||
*'''March 10'''<br> Winner: [[User:Canespa]] for [[Qumir Canals]]<br>Runner up: [[User:Insui]] for [[Porta Bianca]] | |||
*'''March 11'''<br> Winner: [[User:Heku]] for [[Social class in Caphiria]]<br> Runner up: [[User:Canespa]] for [[Qumir Canals]] | |||
*'''March 12'''<br>Winner: [[User:Heku]] for [[Social class in Caphiria]]<br>Runner up:[[User:Canespa]] for [[Culture of Canespa]] | |||
*'''March 13'''<br>Winner: [[User:Canespa]] for [[Government of Canespa]]<br>Runner up: [[User:Caldera]] for [[2034 Austro-Caldera Prime Leader election]] | |||
*'''March 14'''<br>Winner: [[User:Yonderre]] for [[Politics of Yonderre]]<br>Runner up:[[User:Tierrador]] for [[Cowboy Crisis]] | |||
*'''March 15'''<br>Winner: [[User:Rumahoki]] for [[Lucrecia]]<br>Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Peshabiwar]] | |||
*'''March 16'''<br>Winner: [[User:Pelaxia]] for [[Jusonia Islands]]<br>Runner up: [[User:Rumahoki]] for [[Pillarisation in Lucrecia]] | |||
*'''March 17'''<br> Winner: [[User:Burgundie]] for [[Tapakdore]]<br>Runner up: [[User:Urcea]] for [[Treaty of Port St. Charles]] | |||
*'''March 18'''<br> Winner: [[User:Rumahoki]] for [[Royalty in Lucrecia]]<br> Runner up: [[User:Burgundie]] for [[Falconry]] | |||
*'''March 19'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[1967 Urcean political crisis]]<br>Runner up:[[User:Burgundie]] for [[21st Century Burgoignesc Power Projection Stratagem]] | |||
*'''March 20'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[Quetzenkel]]<br>Runner up: [[User:Rumahoki]] for [[Consuls of Lucrecia]] | |||
*'''March 21'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[New Veltorina]]<br>Runner up:[[User:Alstin]] for [[Great Depression]] | |||
*'''March 22'''<br>Winner: [[User:Urcea]] for [[New Veltorina]]<br>Runner up: [[User:Canespa]] for [[Wasi King]] | |||
*'''March 23'''<br>Winner: [[User:Canespa]] for [[Wasi King]]<br>Runner up: [[User:Olmeria]] for [[Second Constitution of Olmeria]] | |||
*'''March 24'''<br> Winner: [[User:Corumm]] for [[Xisheng]]<br>Runner up: [[User:Canespa]] for [[Wasi King]] | |||
*'''March 25'''<br> Winner: [[User:Urcea]] for [[New Veltorina]]<br> Runner up: [[User:Olmeria]] for [[Første Liga (Olmeria)]] | |||
*'''March 26'''<br>Winner: [[User:Kir]] for [[Krasoa Islands]]<br>Runner up:[[User:Canespa]] for [[Wasi King]] | |||
*'''March 27'''<br>Winner: None <br>Runner up: None | |||
*'''March 28'''<br>Winner: [[User:Canespa]] for [[Wasi King]]<br>Runner up:[[User:Olmeria]] for [[Første Liga (Olmeria)]] | |||
*'''March 29'''<br>Winner: [[User:Burg]] for [[Oyashima]]<br>Runner up: [[User:Caldera]] for [[Fascist Caldera]] | |||
*'''March 30'''<br>Winner: [[User:Puertego]] for [[Battle of Dendryn]]<br>Runner up: [[User:Olmeria]] for [[Second Constitution of Olmeria]] | |||
====April==== | ====April==== | ||
Line 28: | Line 115: | ||
==Weekly== | ==Weekly== | ||
====January==== | ====January==== | ||
*'''December 31 - January 6''' - [[User:Burgundie]] | |||
*'''January 7 - January 13''' - [[User:Kir]] | |||
*'''January 14 - January 20''' - [[User:Yonderre]] | |||
*'''January 21 - January 27''' - [[User:Burgundie]] | |||
*'''January 28 - February 3''' - [[User:Urcea]] | |||
====February==== | ====February==== | ||
*'''February 4 - February 10''' - [[User:Kir]] | |||
*'''February 11 - February 17''' - [[User:Burgundie]] | |||
*'''February 18 - February 24''' - [[User:Urcea]] | |||
*'''February 25 - March 1''' - [[User:Urcea]] | |||
====March==== | ====March==== | ||
*'''March 3 - March 9''' - [[User:Urcea]] | |||
*'''March 10 - March 16''' - [[User:Canespa]] | |||
*'''March 17 - March 23''' - [[User:Urcea]] | |||
*'''March 24 - March 30''' - [[User:Canespa]] | |||
====April==== | ====April==== | ||
Line 53: | Line 150: | ||
==Monthly== | ==Monthly== | ||
====January==== | ====January==== | ||
[[User:Burgundie]] | |||
====February==== | ====February==== | ||
[[User:Urcea]] | |||
====March==== | ====March==== | ||
[[User:Canespa]] | |||
====April==== | ====April==== | ||