Estate (Caphiria): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(updated estates) |
|||
Line 44: | Line 44: | ||
!Estate Type | !Estate Type | ||
!Date Registered | !Date Registered | ||
!Founder | |||
!Current patriarch | |||
|- | |- | ||
|[[Panther Estate]] | |[[Panther Estate]] | ||
Line 49: | Line 51: | ||
|First Estate | |First Estate | ||
|1620 | |1620 | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Tervarinus Estate]] | |[[Tervarinus Estate]] | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Rahla Estate | |||
|[[File:Coat of arms of Imperial Free City of Trieste.svg|120x120px]] | |||
| | |||
| | |||
|Imperator Rahla | |||
|Ascanio Ambrosini Rahla | |||
|- | |||
|[[Draconian Estate]] | |||
|[[File:Provincia di Napoli-Stemma.svg|184x184px]] | |||
| | |||
| | |||
|Caesar Draco | |||
|Terzo Perri Draco | |||
|- | |||
|[[House Vairverd]] | |||
|[[File:Stemma cardinale Adrea Ghilini.svg|128x128px]] | |||
| | |||
| | |||
|Caesar Legarus | |||
|Porter Malacini Vairverd | |||
|- | |||
|[[House Tervarinus]] | |||
|[[File:Barons_of_Berenberg-Gossler_COA_with_supporters.svg|alt=Barons of Berenberg-Gossler COA with supporters.svg|100x100px]] | |[[File:Barons_of_Berenberg-Gossler_COA_with_supporters.svg|alt=Barons of Berenberg-Gossler COA with supporters.svg|100x100px]] | ||
|Imperial Estate | |Imperial Estate | ||
|1827 | |1827 | ||
|Erassinico Iseli | |||
|Gioaccini Daniero Novellescia | |||
|- | |||
|[[House Legarus]] | |||
|[[File:Stemma Famiglia IT Baroffio.svg|132x132px]] | |||
| | |||
| | |||
|Caesar Legarus | |||
|Marcangelo Tătărea Legarus | |||
|- | |||
|[[Matello Estate]] | |||
|[[File:Coat of arms of the House of Landi.svg|145x145px]] | |||
| | |||
| | |||
|Ciceto Baliellius Matello | |||
|Aldassimo Baliellius Matello | |||
|- | |||
|[[Pertinus Estate]] | |||
|[[File:Blason fam it-fr-be Riquet(ti).svg|132x132px]] | |||
| | |||
| | |||
|Arcelsus Proculius Pertinus | |||
|Septiminus Arcelsus Pertinus | |||
|- | |||
|Macerianus Estate | |||
|[[File:Armoiries famille del Giudice.png|156x156px]] | |||
| | |||
| | |||
|Caesar Macerianus | |||
|Cosimiramo Paolesso Macerianus VII | |||
|- | |||
|[[House Naviscus]] | |||
|[[File:Blason de Vincenzo Valentini.svg|150x150px]] | |||
| | |||
| | |||
|Valentius Palerius Naviscus | |||
|Stephorus Lascarius Naviscus | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
[[Category:Caphiria]] | [[Category:Caphiria]] |