4,320
edits
m (→Financial) |
m (→Manufacturing) |
||
Line 350: | Line 350: | ||
|Shipwright | |Shipwright | ||
|Private | |Private | ||
|- | |||
|Adus Motor Company | |||
|[[Cartadania]] | |||
|Automobile Manufacturing | |||
|Public | |||
|- | |||
|[[Angelico]] | |||
|[[Cartadania]] | |||
|{{wp|Aerospace engineering|Aerospace}}, {{wp|Arms industry|defense}}, {{wp|shipbuilding}}, Government services | |||
|Public | |||
|- | |||
|[[Allocca]] | |||
|[[Cartadania]] | |||
|{{wp|Aerospace engineering|Aerospace}}, {{wp|Arms industry|defense}} | |||
|Subsidiary | |||
|- | |||
|[[Aurora Aerospace]] | |||
|[[Cartadania]] | |||
|{{wp|Aerospace engineering|Aerospace}}, {{wp|Arms industry|defense}} | |||
|Subsidiary | |||
|- | |||
|[[Auto Grupo Ventresca S.A.]] (AGV) | |||
|[[Cartadania]] | |||
|Automobile Manufacturing | |||
|Public | |||
|- | |||
|[[Automobili Hermes S.A.]] | |||
|[[Cartadania]] | |||
|Automobile Manufacturing | |||
|Public | |||
|- | |||
|[[Mascioli|Mascioli Motorsport S.A.]] | |||
|[[Cartadania]] | |||
|{{wp|Motorcycle|Motorcycle manufacturing}} | |||
|Public | |||
|- | |||
|[[Murena Defense|Murena Defense S.A.]] | |||
|[[Cartadania]] | |||
|{{wp|Aerospace engineering|Aerospace}}, {{wp|Arms industry|defense}} | |||
|Public | |||
|- | |||
|Obras Motoras da Maserata (OMM) | |||
|[[Cartadania]] | |||
|Automobile Manufacturing | |||
|Public | |||
|- | |||
|Pegasus Motor Company | |||
|[[Cartadania]] | |||
|Automobile Manufacturing | |||
|Public | |||
|- | |||
|Rhea Automobili S/A | |||
|[[Cartadania]] | |||
|Automobile Manufacturing | |||
|Public | |||
|- | |||
|[[Soleil]] | |||
|[[Cartadania]] | |||
|Automobile Manufacturing | |||
|Public | |||
|- | |||
|[[Valorica Marine]] | |||
|[[Cartadania]] | |||
|{{wp|Aerospace engineering|Aerospace}}, {{wp|Arms industry|defense}}, {{wp|shipbuilding}}, Government services | |||
|Public subsidiary | |||
|- | |||
|Xira Defense Systems S.A. | |||
|[[Cartadania]] | |||
|Military supplies/Aerospace manufacturing | |||
|Public | |||
|- | |- | ||
|[[Lansing Lines]] | |[[Lansing Lines]] | ||
Line 385: | Line 455: | ||
|Aircraft manufacturing | |Aircraft manufacturing | ||
|Private | |Private | ||
|- | |- | ||
|Daguo Industries | |Daguo Industries | ||
Line 490: | Line 561: | ||
|Fashion design | |Fashion design | ||
|Private | |Private | ||
|- | |- | ||
|Amazon Motors | |Amazon Motors | ||
Line 530: | Line 566: | ||
|Automobile Manufacturing | |Automobile Manufacturing | ||
|Private | |Private | ||
|- | |- | ||
|[[Armenwerke]] | |[[Armenwerke]] |