13,406
edits
m (Text replacement - "Category:2023 Award winning pages" to "{{Template:Award winning article}} Category:2023 Award winning pages") |
|||
Line 51: | Line 51: | ||
*[[Alcairet]] | *[[Alcairet]] | ||
*[[Salarive]] | *[[Salarive]] | ||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Rank | |||
!Country or territory | |||
!Capital | |||
!Population (2025) | |||
!Area in km<sup>2</sup> (sq mi) | |||
!Density in per/km<sup>2</sup> (per/sq mi) | |||
|- | |||
|1 | |||
| style="text-align:left;" |[[File:Jn8qyogt4xt41.png|23px]] [[Canpei]] | |||
| style="text-align:left;" |Brink | |||
| style="text-align:left;" |32,152,365 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|511134|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|62.90|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|- | |||
|2 | |||
| style="text-align:left;" |[[File:Daxiaia_Flag.png|23px]] [[Daxia]] | |||
| style="text-align:left;" |[[Mirzak]] | |||
| style="text-align:left;" |698,168,695 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|1979269|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|352.74|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|- | |||
|3 | |||
| style="text-align:left;" |[[File:HuoxiaFlag99.png|23px]] [[Huoxia]] | |||
| style="text-align:left;" |Nuran | |||
| style="text-align:left;" |38,955,020 | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
|- | |||
|4 | |||
| style="text-align:left;" |[[File:Somali Pirates Flag.svg|23px]] [[Kandara]] | |||
| style="text-align:left;" |Luwenhök | |||
| style="text-align:left;" |14,600,000 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|1223692|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|11.93|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|- | |||
|5 | |||
| style="text-align:left;" |{{flag|Metzetta}} | |||
| style="text-align:left;" |[[Hanzeong]] | |||
| style="text-align:left;" |77,000,000 | |||
| style="text-align:left;" |821,078 (317,020) | |||
| style="text-align:left;" |93.78 (242.89) | |||
|- | |||
|6 | |||
| style="text-align:left;" |{{flag|Oyashima}} | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" |17,435,619 | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
|- | |||
|7 | |||
| style="text-align:left;" | {{flag|Peshabiwar}} | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" |3,540,580 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|426079|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|8.31|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|- | |||
|8 | |||
| style="text-align:left;" | {{flag|Pukhgundi}} | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" |42,600,400 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|1047909|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|40.65|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|- | |||
|9 | |||
| style="text-align:left;" |{{flag|Pursat}} | |||
| style="text-align:left;" |Durvud | |||
| style="text-align:left;" |104,569,500 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|1196626|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|421.66|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|- | |||
|10 | |||
| style="text-align:left;" |[[File:RUflag.png|23px]] [[Rusana]] | |||
| style="text-align:left;" |[[Tabish]] | |||
| style="text-align:left;" |54,650,440 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|794582|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|68.78|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|- | |||
|11 | |||
| style="text-align:left;" |{{flag|Tapakdore}} | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" |74,605,870 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|645503|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|115.58|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|} | |||
==History== | ==History== |