8,313
edits
mNo edit summary |
m (→Personnel) |
||
Line 85: | Line 85: | ||
!Per 1000 capita<br />(active) | !Per 1000 capita<br />(active) | ||
|- | |- | ||
|{{flag|Burgundie}} | |{{flag|Burgundie}}<br>'''TOTALS''' | ||
| style="vertical-align:middle;" |1,172,900 | | style="vertical-align:middle;" |1,172,900 | ||
| style="vertical-align:middle;" |772,406 | |||
| style="vertical-align:middle;" |290,000 | |||
| style="vertical-align:middle;" |772,406 | |||
| style="vertical-align:middle;" | | |||
| style="vertical-align:middle;" |2,235,306 | | style="vertical-align:middle;" |2,235,306 | ||
| style="vertical-align:middle;" |5.8 | | style="vertical-align:middle;" |5.8 | ||
| style="vertical-align:middle;" |3.1 | | style="vertical-align:middle;" |3.1 | ||
|- | |||
|{{army|Burgundie}}<br> | |||
| style="vertical-align:middle;" |158,099 | |||
| style="vertical-align:middle;" |173,486 | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
| style="vertical-align:middle;" |331,585 | |||
| style="vertical-align:middle;" |.000867 | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
|- | |||
|{{navy|Burgundie}}<br> | |||
| style="vertical-align:middle;" |714,545 | |||
*<small>[[Navy of Burgundie|Marines]]: 165,298</small> | |||
| style="vertical-align:middle;" |437,886 | |||
*<small>[[Navy of Burgundie|Marines]]: 101,557</small> | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
| style="vertical-align:middle;" |1,419,286 | |||
| style="vertical-align:middle;" |.0371 | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
|- | |||
|{{air force|Burgundie}}<br> | |||
| style="vertical-align:middle;" |126,349 | |||
| style="vertical-align:middle;" |58,631 | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
| style="vertical-align:middle;" |184,980 | |||
| style="vertical-align:middle;" |.000483 | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
|- | |||
|[[Burgoignesc_Security_Forces#Defense_Intelligence|Defense Intelligence]] | |||
| style="vertical-align:middle;" |8,609 | |||
| style="vertical-align:middle;" |846 | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
| style="vertical-align:middle;" |9,455 | |||
| style="vertical-align:middle;" |.00002251 | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
|- | |||
|{{coast guard|Burgundie}}<br> | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
| style="vertical-align:middle;" |75,000 | |||
| style="vertical-align:middle;" |75,000 | |||
| style="vertical-align:middle;" |.000196 | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
|- | |||
|[[National Gendarmerie of Burgundie]]<br> | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
| style="vertical-align:middle;" |215,000 | |||
| style="vertical-align:middle;" |215,000 | |||
| style="vertical-align:middle;" |.000562 | |||
| style="vertical-align:middle;" |N/A | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
= Civil Defense and Security Ministry = | = Civil Defense and Security Ministry = | ||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" |
edits