3,910
edits
m (Added to category.) |
mNo edit summary |
||
(26 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable" | |||
{| class="wikitable | |||
|+ | |+ | ||
! | !Region | ||
! | !Name | ||
! | !Code | ||
! | !Type | ||
!Capital | |||
!Area (mi^2) | |||
!Area (km^2) | |||
!Population | !Population | ||
( | !Density (per mi^2) | ||
! | !Density (per km^2) | ||
! | !GDP (Talers) | ||
! | !GDP (Barra) | ||
! | !GDPPC (Barra) | ||
! | !GDPPC (Talers) | ||
|- | |- | ||
|[[ | |Kilikas Coast | ||
| | |[[Bradacsiar]] | ||
|BD | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |14,808 | ||
| | | | ||
| | |3,496,835 | ||
| | |236 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan West | ||
| | |[[Caileanstalmh]] | ||
|CL | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |14,642 | ||
| | | | ||
| | |7,982,545 | ||
|545 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Metropolitan West | |||
|[[Ceantalmh]] | |||
|CE | |||
|Province | |||
| | | | ||
|13,506 | |||
| | | | ||
|9,025,640 | |||
|668 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 63: | Line 61: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | |Metropolitan West | ||
| | |[[Cistenwyrth]] | ||
|CI | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |13,684 | ||
| | | | ||
| | |3,795,636 | ||
| | |277 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| | |[[Connstalmh]] | ||
|CO | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |142,871 | ||
| | |||
|12,002,456 | |||
|84 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Kilikas Coast | |||
|[[Cost Tàirne]] | |||
|CT | |||
|Province | |||
| | | | ||
|51,499 | |||
| | | | ||
|12,352,457 | |||
|240 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 99: | Line 106: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | |Transisthmus | ||
| | |[[Culriocha]] | ||
|CU | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |48,490 | ||
| | | | ||
| | |11,009,572 | ||
| | |227 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | |Metropolitan East | ||
| | |[[Dunlann]] | ||
|DU | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |25,762 | ||
| | |||
| | |17,548,315 | ||
| | |681 | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | |Transisthmus | ||
| | |[[Ereglas]] | ||
|EG | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |25,020 | ||
| | | | ||
| | |9,500,254 | ||
| | |380 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | | | ||
| | |[[Fyrth]] | ||
|FY | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |5,796 | ||
| | | | ||
| | |2,250,010 | ||
| | |388 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | | | ||
| | |[[Ghealtalmh]] | ||
|GH | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |24,720 | ||
| | |||
|17,502,448 | |||
|708 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Kilikas Coast | |||
|[[Gleathan]] | |||
|GL | |||
|Province | |||
| | | | ||
|25,700 | |||
| | | | ||
|18,003,865 | |||
|701 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 183: | Line 196: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan East | ||
| | |[[Gotalmh]] | ||
|GO | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |46,160 | ||
| | | | ||
| | |14,095,632 | ||
| | |305 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Haibnetalmh]] | |||
|HA | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |25,070 | ||
| | | | ||
| | |4,750,113 | ||
| | |189 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Kilikas Coast | |||
|[[Hurleystalmh]] | |||
|HY | |||
|Province | |||
| | |||
|68,870 | |||
| | | | ||
|19,048,683 | |||
|277 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 213: | Line 240: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Western Interior | |||
|[[Intirtalmh]] | |||
|IN | |||
|Province | |||
| | |||
|82,440 | |||
| | |||
|16,293,350 | |||
|198 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 219: | Line 256: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | |Metropolitan East | ||
| | |[[Itheachan]] | ||
|IT | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |22,864 | ||
| | | | ||
| | |17,235,844 | ||
| | |754 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Western Interior | ||
|[[Leibtalmh]] | |||
|LB | |||
|Province | |||
| | |||
|85,450 | |||
| | |||
|19,325,548 | |||
|226 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |||
|Kilikas Coast | |||
|[[Leucwar]] | |||
|LU | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |58,720 | ||
| | | | ||
| | |13,100,229 | ||
| | |223 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Transisthmus | |||
|[[Lorea]] | |||
|LO | |||
|SAR | |||
| | | | ||
|7,179 | |||
| | | | ||
|5,072,894 | |||
|707 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|[[Màrtainnvail]] | |||
|MA | |||
|Province | |||
| | |||
|15,780 | |||
| | |||
|4,863,633 | |||
|308 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 255: | Line 331: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | | | ||
| | |[[Monannsiar]] | ||
|MO | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |13,130 | ||
| | | | ||
| | |1,119,673 | ||
|85 | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| | |[[Nah Siar]] | ||
| | |NS | ||
|Province | |||
| | | | ||
| | |10,063 | ||
| | | | ||
|2,744,031 | |||
|273 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Transisthmus | ||
| | |[[Namhe]] | ||
|NM | |||
|SAR | |||
| | | | ||
|23,648 | |||
| | |||
|8,390,556 | |||
|355 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan East | ||
| | |[[Nua Aenglia]] | ||
|AE | |||
|Province | |||
| | |||
|6,230 | |||
| | | | ||
|17,039,633 | |||
|2,735 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Kilikas Coast | ||
| | |[[Penthebhra]] | ||
|PE | |||
|Province | |||
| | |||
|29,857 | |||
| | | | ||
|15,909,245 | |||
|533 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan West | ||
| | |[[Rhydweltalmh]] | ||
|RH | |||
|Province | |||
| | | | ||
|22,821 | |||
| | |||
|31,158,933 | |||
|1,365 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Sleibann Briste]] | |||
|SB | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |49,295 | ||
| | | | ||
|9,385,436 | |||
|190 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Nordskan Exclave | ||
| | |[[Sorhaithe]] | ||
|SO | |||
|Province | |||
| | | | ||
|19,057 | |||
| | |||
|3,806,925 | |||
|200 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan East | ||
| | |[[Srathlann]] | ||
|SR | |||
|Province | |||
| | | | ||
|30,669 | |||
| | |||
|11,948,035 | |||
|390 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Western Interior | ||
| | |[[Turlann]] | ||
|TU | |||
|Province | |||
| | | | ||
|155,896 | |||
| | |||
|18,069,253 | |||
|116 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Tynstalmh]] | |||
|TY | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |9,128 | ||
| | | | ||
|5,938,554 | |||
|651 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Valloisi Exclave | ||
| | |[[Eileada]] | ||
|EI | |||
|Territory | |||
| | |||
|73 | |||
| | | | ||
|17,932 | |||
|246 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Cronan Exclave | ||
| | |[[Mharnsgate]] | ||
|MH | |||
|Territory | |||
| | | | ||
|3,112 | |||
| | | | ||
| | |468,147 | ||
| | |150 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable sortable mw-collapsible mw-collapsed" | {| class="wikitable sortable mw-collapsible mw-collapsed" | ||
|+ | |+ | ||
Line 522: | Line 549: | ||
|National Capital | |National Capital | ||
|- | |- | ||
|Tulrahaen | | Tulrahaen | ||
| | | | ||
|mi<sup>2</sup> | |mi<sup>2</sup> | ||
Line 530: | Line 557: | ||
|- | |- | ||
|Lansgadh | |Lansgadh | ||
|Lyukquar | |Lyukquar | ||
|mi<sup>2</sup> | |mi<sup>2</sup> | ||
| | | | ||
Line 942: | Line 969: | ||
|Port | |Port | ||
|} | |} | ||
[[Category:Faneria]] | [[Category:Faneria]] | ||
[[Category: | [[Category:Administrative Divisions of Faneria]] |
edits