3,910
edits
mNo edit summary |
|||
(11 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable" | |||
{| class="wikitable | |||
|+ | |+ | ||
! | !Region | ||
! | !Name | ||
!Code | |||
! | !Type | ||
! | !Capital | ||
! | !Area (mi^2) | ||
! | !Area (km^2) | ||
! | |||
!Population | !Population | ||
( | !Density (per mi^2) | ||
! | !Density (per km^2) | ||
! | !GDP (Talers) | ||
! | !GDP (Barra) | ||
! | !GDPPC (Barra) | ||
! | !GDPPC (Talers) | ||
|- | |- | ||
| | |Kilikas Coast | ||
|[[Bradacsiar]] | |||
|BD | |||
|[[ | |||
| | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |14,808 | ||
| | | | ||
| | |3,496,835 | ||
| | |236 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|[[ | |- | ||
| | |Metropolitan West | ||
|[[Caileanstalmh]] | |||
|CL | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |14,642 | ||
| | | | ||
| | |7,982,545 | ||
| | |545 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 81: | Line 45: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Metropolitan West | |||
|[[Ceantalmh]] | |||
|CE | |||
|Province | |||
| | | | ||
|13,506 | |||
| | | | ||
|9,025,640 | |||
|668 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 89: | Line 61: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan West | ||
| | |[[Cistenwyrth]] | ||
|CI | |||
|Province | |||
| | | | ||
|13,684 | |||
| | | | ||
| | |3,795,636 | ||
|277 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Connstalmh]] | |||
|CO | |||
|Province | |||
| | | | ||
|142,871 | |||
| | | | ||
|12,002,456 | |||
|84 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 135: | Line 90: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Kilikas Coast | |||
|[[Cost Tàirne]] | |||
|CT | |||
|Province | |||
| | | | ||
|51,499 | |||
| | | | ||
|12,352,457 | |||
|240 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Transisthmus | ||
| | |[[Culriocha]] | ||
|CU | |||
|Province | |||
| | | | ||
|48,490 | |||
| | | | ||
| | |11,009,572 | ||
|227 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan East | ||
|[[Dunlann]] | |[[Dunlann]] | ||
| | |DU | ||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |25,762 | ||
| | | | ||
| | |17,548,315 | ||
| | |681 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Transisthmus | ||
|[[Ereglas]] | |||
|EG | |||
|Province | |||
| | | | ||
|25,020 | |||
| | | | ||
|9,500,254 | |||
|380 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Fyrth]] | |||
|FY | |||
|Province | |||
| | | | ||
|5,796 | |||
| | | | ||
|2,250,010 | |||
|388 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 259: | Line 166: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Ghealtalmh]] | |||
|GH | |||
|Province | |||
| | | | ||
|24,720 | |||
| | | | ||
| | |17,502,448 | ||
|708 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|[[ | |- | ||
| | |Kilikas Coast | ||
|[[Gleathan]] | |||
|GL | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |25,700 | ||
| | | | ||
| | |18,003,865 | ||
| | |701 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 302: | Line 195: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Metropolitan East | |||
|[[Gotalmh]] | |||
|GO | |||
|Province | |||
| | | | ||
|46,160 | |||
| | | | ||
|14,095,632 | |||
|305 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 310: | Line 211: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Haibnetalmh]] | |||
|HA | |||
|Province | |||
| | | | ||
|25,070 | |||
| | | | ||
| | |4,750,113 | ||
|189 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|[[ | |- | ||
| | |Kilikas Coast | ||
|[[Hurleystalmh]] | |||
|HY | |||
|Province | |Province | ||
| | | | ||
| | |68,870 | ||
| | | | ||
| | |19,048,683 | ||
| | |277 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 353: | Line 240: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Western Interior | |||
|[[Intirtalmh]] | |||
|IN | |||
|Province | |||
| | | | ||
|82,440 | |||
| | | | ||
|16,293,350 | |||
|198 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 361: | Line 256: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan East | ||
|[[Itheachan]] | |||
|IT | |||
|Province | |||
| | | | ||
|22,864 | |||
| | | | ||
|17,235,844 | |||
|754 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Western Interior | |||
|[[Leibtalmh]] | |||
|LB | |||
|Province | |||
| | | | ||
|85,450 | |||
| | | | ||
| | |19,325,548 | ||
|226 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |- | ||
|[[ | |Kilikas Coast | ||
| | |[[Leucwar]] | ||
|LU | |||
|Province | |||
| | |||
| | | | ||
| | |58,720 | ||
| | | | ||
| | |13,100,229 | ||
| | |223 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 421: | Line 300: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Transisthmus | |||
|[[Lorea]] | |||
|LO | |||
|SAR | |||
| | | | ||
|7,179 | |||
| | | | ||
|5,072,894 | |||
|707 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 429: | Line 316: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Màrtainnvail]] | |||
|MA | |||
|Province | |||
| | | | ||
|15,780 | |||
| | | | ||
| | |4,863,633 | ||
|308 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Monannsiar]] | |||
|MO | |||
|Province | |||
| | | | ||
|13,130 | |||
| | | | ||
|1,119,673 | |||
|85 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 458: | Line 345: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Nah Siar]] | |||
|NS | |||
|Province | |||
| | | | ||
|10,063 | |||
| | | | ||
|2,744,031 | |||
|273 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |- | ||
|[[ | |Transisthmus | ||
|[[Namhe]] | |||
|NM | |||
|SAR | |||
| | | | ||
| | |23,648 | ||
| | | | ||
| | |8,390,556 | ||
|355 | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan East | ||
| | |[[Nua Aenglia]] | ||
|AE | |||
|Province | |||
| | | | ||
|6,230 | |||
| | |||
|17,039,633 | |||
|2,735 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Kilikas Coast | ||
| | |[[Penthebhra]] | ||
|PE | |||
|Province | |||
| | | | ||
|29,857 | |||
| | |||
|15,909,245 | |||
|533 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan West | ||
| | |[[Rhydweltalmh]] | ||
|RH | |||
|Province | |||
| | |||
|22,821 | |||
| | | | ||
|31,158,933 | |||
|1,365 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Sleibann Briste]] | |||
|SB | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |49,295 | ||
| | | | ||
|9,385,436 | |||
|190 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Nordskan Exclave | ||
| | |[[Sorhaithe]] | ||
|SO | |||
|Province | |||
| | | | ||
|19,057 | |||
| | | | ||
| | |3,806,925 | ||
| | |200 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Metropolitan East | ||
| | |[[Srathlann]] | ||
|SR | |||
|Province | |||
| | | | ||
|30,669 | |||
| | | | ||
| | |11,948,035 | ||
| | |390 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Western Interior | ||
| | |[[Turlann]] | ||
|TU | |||
|Province | |||
| | | | ||
|155,896 | |||
| | | | ||
| | |18,069,253 | ||
| | |116 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Tynstalmh]] | |||
|TY | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |9,128 | ||
| | | | ||
|5,938,554 | |||
|651 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Valloisi Exclave | ||
| | |[[Eileada]] | ||
|EI | |||
|Territory | |||
| | | | ||
|73 | |||
| | | | ||
| | |17,932 | ||
| | |246 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Cronan Exclave | ||
| | |[[Mharnsgate]] | ||
|MH | |||
|Territory | |||
| | | | ||
|3,112 | |||
| | | | ||
| | |468,147 | ||
| | |150 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable sortable mw-collapsible mw-collapsed" | {| class="wikitable sortable mw-collapsible mw-collapsed" | ||
|+ | |+ | ||
Line 699: | Line 549: | ||
|National Capital | |National Capital | ||
|- | |- | ||
|Tulrahaen | | Tulrahaen | ||
| | | | ||
|mi<sup>2</sup> | |mi<sup>2</sup> | ||
Line 707: | Line 557: | ||
|- | |- | ||
|Lansgadh | |Lansgadh | ||
|Lyukquar | |Lyukquar | ||
|mi<sup>2</sup> | |mi<sup>2</sup> | ||
| | | | ||
Line 1,119: | Line 969: | ||
|Port | |Port | ||
|} | |} | ||
[[Category:Faneria]] | [[Category:Faneria]] | ||
[[Category: | [[Category:Administrative Divisions of Faneria]] |
edits