3,910
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
(3 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+ | |+ | ||
!Region | |||
!Name | !Name | ||
!Code | |||
!Type | !Type | ||
!Capital | !Capital | ||
!Area ( | !Area (mi^2) | ||
!Area ( | !Area (km^2) | ||
!Population | !Population | ||
!Density ( | !Density (per mi^2) | ||
!Density ( | !Density (per km^2) | ||
!GDP (Talers) | !GDP (Talers) | ||
!GDP (Barra) | !GDP (Barra) | ||
Line 15: | Line 16: | ||
!GDPPC (Talers) | !GDPPC (Talers) | ||
|- | |- | ||
|Kilikas Coast | |||
|[[Bradacsiar]] | |[[Bradacsiar]] | ||
|BD | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |14,808 | ||
| | | | ||
|3,496,835 | |||
|236 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 29: | Line 31: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[Caileanstalmh]] | |Metropolitan West | ||
| | |[[Caileanstalmh]] | ||
| | |CL | ||
|Province | |||
| | | | ||
|14,642 | |||
| | | | ||
|7,982,545 | |||
|545 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 43: | Line 46: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Metropolitan West | |||
|[[Ceantalmh]] | |[[Ceantalmh]] | ||
|CE | |||
|Province | |||
| | | | ||
|13,506 | |||
| | | | ||
| | |9,025,640 | ||
| | |668 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 57: | Line 61: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Metropolitan West | |||
|[[Cistenwyrth]] | |[[Cistenwyrth]] | ||
|CI | |||
|Province | |||
| | | | ||
|13,684 | |||
| | | | ||
|3,795,636 | |||
|277 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 65: | Line 75: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Connstalmh]] | |[[Connstalmh]] | ||
|CO | |||
|Province | |||
| | | | ||
|142,871 | |||
| | | | ||
| | |12,002,456 | ||
| | |84 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 85: | Line 91: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Kilikas Coast | |Kilikas Coast | ||
|[[Cost Tàirne]] | |||
|CT | |||
|Province | |||
| | | | ||
|51,499 | |||
| | | | ||
| | |12,352,457 | ||
| | |240 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 99: | Line 106: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Transisthmus | |||
|[[Culriocha]] | |[[Culriocha]] | ||
|CU | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |48,490 | ||
| | | | ||
|11,009,572 | |||
|227 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 113: | Line 121: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Metropolitan East | |||
|[[Dunlann]] | |[[Dunlann]] | ||
|DU | |||
|Province | |||
| | | | ||
|25,762 | |||
| | | | ||
| | |17,548,315 | ||
| | |681 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 127: | Line 136: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Transisthmus | |||
|[[Ereglas]] | |[[Ereglas]] | ||
|EG | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |25,020 | ||
| | | | ||
|9,500,254 | |||
|380 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 141: | Line 151: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Fyrth]] | |||
|FY | |||
|Province | |||
| | | | ||
|5,796 | |||
| | | | ||
|2,250,010 | |||
|388 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 150: | Line 165: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Ghealtalmh]] | |[[Ghealtalmh]] | ||
|GH | |||
|Province | |||
| | | | ||
|24,720 | |||
| | | | ||
| | |17,502,448 | ||
| | |708 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 169: | Line 181: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Kilikas Coast | |||
|[[Gleathan]] | |[[Gleathan]] | ||
|GL | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |25,700 | ||
| | | | ||
|18,003,865 | |||
|701 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 183: | Line 196: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Metropolitan East | |||
|[[Gotalmh]] | |[[Gotalmh]] | ||
|GO | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |46,160 | ||
| | | | ||
|14,095,632 | |||
|305 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 192: | Line 210: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Haibnetalmh]] | |[[Haibnetalmh]] | ||
|HA | |||
|Province | |||
| | | | ||
|25,070 | |||
| | | | ||
| | |4,750,113 | ||
| | |189 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 211: | Line 226: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Kilikas Coast | |||
|[[Hurleystalmh]] | |[[Hurleystalmh]] | ||
|HY | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |68,870 | ||
| | | | ||
|19,048,683 | |||
|277 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 225: | Line 241: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Western Interior | |||
|[[Intirtalmh]] | |[[Intirtalmh]] | ||
|IN | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |82,440 | ||
| | | | ||
|16,293,350 | |||
|198 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 239: | Line 256: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Metropolitan East | |||
|[[Itheachan]] | |[[Itheachan]] | ||
|IT | |||
|Province | |||
| | | | ||
|22,864 | |||
| | | | ||
| | |17,235,844 | ||
| | |754 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 253: | Line 271: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Western Interior | |||
|[[Leibtalmh]] | |[[Leibtalmh]] | ||
|LB | |||
|Province | |||
| | | | ||
|85,450 | |||
| | | | ||
| | |19,325,548 | ||
| | |226 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 267: | Line 286: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Kilikas Coast | |||
|[[Leucwar]] | |[[Leucwar]] | ||
|LU | |||
|Province | |||
| | | | ||
| | |58,720 | ||
| | | | ||
|13,100,229 | |||
|223 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 281: | Line 301: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Transisthmus | |||
|[[Lorea]] | |[[Lorea]] | ||
|LO | |||
|SAR | |||
| | | | ||
|7,179 | |||
| | | | ||
| | |5,072,894 | ||
| | |707 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 295: | Line 316: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Màrtainnvail]] | |||
|MA | |||
|Province | |||
| | | | ||
|15,780 | |||
| | | | ||
|4,863,633 | |||
|308 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 309: | Line 331: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Monannsiar]] | |||
|MO | |||
|Province | |||
| | | | ||
|13,130 | |||
| | | | ||
|1,119,673 | |||
|85 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 321: | Line 345: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Nah Siar]] | |[[Nah Siar]] | ||
|NS | |||
|Province | |||
| | | | ||
|10,063 | |||
| | | | ||
| | |2,744,031 | ||
| | |273 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 337: | Line 361: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Transisthmus | |||
|[[Namhe]] | |[[Namhe]] | ||
|NM | |||
|SAR | |||
| | | | ||
|23,648 | |||
| | | | ||
| | |8,390,556 | ||
| | |355 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 351: | Line 376: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Metropolitan East | |||
|[[Nua Aenglia]] | |[[Nua Aenglia]] | ||
|AE | |||
|Province | |||
| | | | ||
|6,230 | |||
| | | | ||
| | |17,039,633 | ||
| | |2,735 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 365: | Line 391: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Kilikas Coast | |||
|[[Penthebhra]] | |[[Penthebhra]] | ||
|PE | |||
|Province | |||
| | | | ||
|29,857 | |||
| | | | ||
| | |15,909,245 | ||
| | |533 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 379: | Line 406: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Metropolitan West | |||
|[[Rhydweltalmh]] | |[[Rhydweltalmh]] | ||
|RH | |||
|Province | |||
| | | | ||
|22,821 | |||
| | | | ||
|31,158,933 | |||
|1,365 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 387: | Line 420: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Sleibann Briste]] | |[[Sleibann Briste]] | ||
|SB | |||
|Province | |||
| | | | ||
|49,295 | |||
| | | | ||
| | |9,385,436 | ||
| | |190 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 407: | Line 436: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Nordskan Exclave | |||
|[[Sorhaithe]] | |[[Sorhaithe]] | ||
|SO | |||
|Province | |||
| | | | ||
|19,057 | |||
| | | | ||
| | |3,806,925 | ||
| | |200 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 421: | Line 451: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Metropolitan East | |||
|[[Srathlann]] | |[[Srathlann]] | ||
|SR | |||
|Province | |||
| | | | ||
|30,669 | |||
| | | | ||
|11,948,035 | |||
|390 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 429: | Line 465: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Western Interior | |||
|[[Turlann]] | |||
|TU | |||
|Province | |||
| | | | ||
|155,896 | |||
| | | | ||
|18,069,253 | |||
|116 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Tynstalmh]] | |||
|TY | |||
|Province | |||
| | | | ||
|9,128 | |||
| | | | ||
|5,938,554 | |||
|651 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 446: | Line 495: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Valloisi Exclave | |||
|[[Eileada]] | |||
|EI | |||
|Territory | |||
| | | | ||
|73 | |||
| | | | ||
| | |17,932 | ||
| | |246 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 455: | Line 510: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Cronan Exclave | |||
|[[Mharnsgate]] | |||
|MH | |||
|Territory | |||
| | | | ||
|3,112 | |||
| | | | ||
|468,147 | |||
|150 | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 906: | Line 969: | ||
|Port | |Port | ||
|} | |} | ||
[[Category:Faneria]] | [[Category:Faneria]] | ||
[[Category:Administrative Divisions of Faneria]] | [[Category:Administrative Divisions of Faneria]] |
edits