3,901
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 231: | Line 231: | ||
|{{nts|1767289}} | |{{nts|1767289}} | ||
|{{nts|75.9}} | |{{nts|75.9}} | ||
| | |Gallic | ||
|Caeric | |Caeric | ||
|{{abbr|AFCC|Association of Free Churches of Caergwynn}} | |{{abbr|AFCC|Association of Free Churches of Caergwynn}} | ||
Line 283: | Line 283: | ||
|{{nts|981165}} | |{{nts|981165}} | ||
|{{nts|105.1}} | |{{nts|105.1}} | ||
| | |Gallic | ||
|{{wp|Scots language|Carnish}} | |{{wp|Scots language|Carnish}} | ||
|Irreligious | |Irreligious | ||
Line 394: | Line 394: | ||
|[[Levantia]] | |[[Levantia]] | ||
|[[Oirthidùn]] | |[[Oirthidùn]] | ||
|{{wp| | |{{wp|Unitary state|Unitary}} [[Cananachan Republicanism|Quaternalist]] {{wp|Republic}} | ||
|{{nts|311252312}} | |{{nts|311252312}} | ||
| data-sort-value="152596" | {{Nowrap|$15.260 trillion}} | | data-sort-value="152596" | {{Nowrap|$15.260 trillion}} | ||
Line 400: | Line 400: | ||
|{{nts|5094118}} | |{{nts|5094118}} | ||
|{{nts|61.1}} | |{{nts|61.1}} | ||
| | |Gallic | ||
|[[Fhasen]] | |[[Fhasen]] | ||
|[[Catholic Church|Catholicism]] | |[[Catholic Church|Catholicism]] | ||
Line 413: | Line 413: | ||
|{{nts|3607545}} | |{{nts|3607545}} | ||
|{{nts|126.5}} | |{{nts|126.5}} | ||
| | |Gallic | ||
|Faeskt | |Faeskt | ||
|[[Catholic Church|Catholicism]] | |[[Catholic Church|Catholicism]] | ||
Line 442: | Line 442: | ||
|[[Hendalarskisch]] | |[[Hendalarskisch]] | ||
|[[Catholic Church]] | |[[Catholic Church]] | ||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|{{Flag|Varshan}} | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|style="background: #E1E3E7"|{{flag|Yanuban}} | |style="background: #E1E3E7"|{{flag|Yanuban}} | ||
Line 455: | Line 585: | ||
|style="background: #E1E3E7"|Arabic | |style="background: #E1E3E7"|Arabic | ||
|style="background: #E1E3E7"|Sunni Islam | |style="background: #E1E3E7"|Sunni Islam | ||
|- | |||
|{{Flag|Yonderre}} | |||
|[[Levantia]] | |||
|Collinebourg | |||
|Grand Duchy | |||
|98,450,212 | |||
|$5.81 trillion | |||
|$59,060 | |||
|1,261,700 | |||
|78 | |||
|Romance | |||
|[[Burgoignesc language|Burgoignesc]] | |||
|[[Catholic Church|Catholicism]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Line 509: | Line 652: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Battganuu|Emirate Battganuur]] | |[[Battganuu|Emirate Battganuur]] | ||
Line 540: | Line 671: | ||
|297,046 km2 | |297,046 km2 | ||
|5.05/km2 | |5.05/km2 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 869: | Line 988: | ||
|Mandarin(Corummese?) | |Mandarin(Corummese?) | ||
|Fajia | |Fajia | ||
|- | |- | ||
|{{flagicon|Yytuskia-Helvana}} [[Yytuskia-Helvana|Dual Federal Republics of Yytuskia-Helvana]] | |{{flagicon|Yytuskia-Helvana}} [[Yytuskia-Helvana|Dual Federal Republics of Yytuskia-Helvana]] | ||
Line 905: | Line 1,000: | ||
|Yytusche/Helvanic/Junglish | |Yytusche/Helvanic/Junglish | ||
|Levantine Catholic Church | |Levantine Catholic Church | ||
|- | |- | ||
| {{flagicon|Pelaxia }} [[Pelaxia|Federal Republic of Pelaxia]] | | {{flagicon|Pelaxia }} [[Pelaxia|Federal Republic of Pelaxia]] |
edits