3,911
edits
mNo edit summary Tag: 2017 source edit |
mNo edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
<br /> | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
!Subdivision Name | |||
! | |||
!Provincial Capital | !Provincial Capital | ||
!Political Status | !Political Status | ||
Line 23: | Line 22: | ||
|[[Connsmonan]] | |[[Connsmonan]] | ||
|[[Connsmonandún]] | |[[Connsmonandún]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|17 million | |17 million | ||
Line 32: | Line 31: | ||
|[[Mhartainnvail]] | |[[Mhartainnvail]] | ||
|[[Teindún]] | |[[Teindún]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|18 million | |18 million | ||
Line 41: | Line 40: | ||
|[[Srathlann]] | |[[Srathlann]] | ||
|[[Sethsport]] | |[[Sethsport]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|32 million | |32 million | ||
Line 50: | Line 49: | ||
|[[Ceann a Haibne]] | |[[Ceann a Haibne]] | ||
|[[Port na Comhgall]] | |[[Port na Comhgall]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|18 million | |18 million | ||
Line 59: | Line 58: | ||
|[[Ceann a Torr]] | |[[Ceann a Torr]] | ||
|[[Luidún]] | |[[Luidún]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|9 million | |9 million | ||
Line 68: | Line 67: | ||
|[[Glean Bean]] | |[[Glean Bean]] | ||
|[[Igar Dún]] | |[[Igar Dún]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|7 million | |7 million | ||
Line 77: | Line 76: | ||
|[[Glean Teilt]] | |[[Glean Teilt]] | ||
|[[Mult Dúnbaile]] | |[[Mult Dúnbaile]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|12 million | |12 million | ||
Line 86: | Line 85: | ||
|[[Fhainnholdt]] | |[[Fhainnholdt]] | ||
|[[Dúnfhainn]] | |[[Dúnfhainn]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|17 million | |17 million | ||
Line 95: | Line 94: | ||
|[[Dunlann]] | |[[Dunlann]] | ||
|[[Lansgadh]] | |[[Lansgadh]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|23 million | |23 million | ||
Line 113: | Line 112: | ||
|[[Vrael]] | |[[Vrael]] | ||
|[[Cirit Mull]] | |[[Cirit Mull]] | ||
| | |Province | ||
| | | | ||
|4 million | |4 million | ||
|68-11## | |68-11## | ||
|FH-S1 | |FH-S1 | ||
| | |||
|- | |||
|Eilada | |||
| | |||
|Colonial Territory | |||
| | |||
|21 | |||
|68-13## | |||
|FH-S3 | |||
| | |||
|- | |||
|Mharnsgate | |||
| | |||
|Colonial Territory | |||
| | |||
| | |||
|68-14## | |||
|FH-S4 | |||
| | | | ||
|} | |} | ||
[[Category:Faneria]] | [[Category:Faneria]] |
edits