3,910
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 5: | Line 5: | ||
!Provincial Capital | !Provincial Capital | ||
!Political Status | !Political Status | ||
!Land Area | !Land Area (mi.^2) | ||
!Population | !Population | ||
( | (2025 approx.) | ||
!Population | !Population (per mi.^2) | ||
!Provincial GDP (T) | |||
!GDPPC (T) | |||
!Phone Codes | !Phone Codes | ||
!Shipping Code | !Shipping Code | ||
!Notes | !Notes | ||
|- | |- | ||
|[[Lyukquar]] | |||
|[[ | |Lansgadh | ||
| | |Province | ||
|57,724 | |||
|8,400,572 | |||
|145 | |||
|251,592,867,400 | |||
|29,949.49 | |||
|471-485 | |||
|FH-N2 | |||
| | |||
|- | |||
|Haibnelann | |||
|Dúnmach | |||
|Province | |||
|105,935 | |||
|12,034,002 | |||
|114 | |||
|514,778,602,100 | |||
|42,777.01 | |||
|451-470 | |||
|FH-N3 | |||
| | |||
|- | |||
|Unnamed | |||
| | |||
|Province | |||
|47,690 | |||
|9,856,204 | |||
|206 | |||
|408,379,699,400 | |||
|41,433.77 | |||
|441-450 | |||
|FH-N1 | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |- | ||
|FH- | |[[Vrael]] | ||
|Mullcirit | |||
|Province | |||
|42,671 | |||
|13,752,944 | |||
|322 | |||
|732,770,372,100 | |||
|51,826.75 | |||
|391-405 | |||
|FH-W2 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Gleathan | ||
| | |Mult Dún | ||
|Province | |Province | ||
|42,538 | |||
|27,499,375 | |||
|646 | |||
|1,966,718,249,000 | |||
|72,609.58 | |||
|406-440 | |||
|FH-W1 | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 36: | Line 102: | ||
|Umadún | |Umadún | ||
|Province | |Province | ||
|26,527 | |||
|14,194,725 | |||
|535 | |||
|487,377,479,500 | |||
|34,335.11 | |||
|261-280 | |||
|FH-V1 | |||
| | | | ||
|- | |||
|[[Fhainnholdt]] | |||
|[[Dúnfhainn]] | |||
|Province | |||
|25,718 | |||
|12,264,839 | |||
|477 | |||
|615,568,177,500 | |||
|50,189.67 | |||
|251-260 | |||
|FH-V2 | |||
| | |||
|- | |||
|Rhydwellann | |||
|[[Oirthidún]] | |||
|Capital Province | |||
|58,320 | |||
|49,462,853 | |||
|848 | |||
|2,283,505,081,000 | |||
|46,166.06 | |||
|200-250 | |||
|FH-V3 | |||
| | | | ||
|- | |||
|[[Dunlann]] | |||
|Comghallsport | |||
|Province | |||
|25,564 | |||
|20,937,552 | |||
|858 | |||
|1,201,150,072,000 | |||
|57,368.30 | |||
|281-300 | |||
|FH-V4 | |||
| | | | ||
| | |- | ||
|FH- | |[[Itheachan]] | ||
|Braigscirit | |||
|Province | |||
|105,596 | |||
|37,527,542 | |||
|355 | |||
|1,451,939,647,000 | |||
|38,689.97 | |||
|301-330 | |||
|FH-V5 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 46: | Line 162: | ||
|[[Sethsport]] | |[[Sethsport]] | ||
|Province | |Province | ||
|81,602 | |||
|28,000,385 | |||
|344 | |||
|1,293,546,231,000 | |||
|46,197.44 | |||
|331-345 | |||
|FH-V6 | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 66: | Line 186: | ||
|Luinndún | |Luinndún | ||
|Province | |Province | ||
|155,890 | |||
|26,592,880 | |||
|170 | |||
|773,172,018,100 | |||
|29,074.39 | |||
|346-360 | |||
|FH-E2 | |||
| | | | ||
|- | |||
|Unnamed | |||
| | | | ||
| | |Province | ||
| | |85,511 | ||
|FH- | |9,582,773 | ||
|112 | |||
|343,185,734,700 | |||
|35,812.78 | |||
|361-370 | |||
|FH-E1 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |- | ||
|FH- | |[[Connsmonan]] | ||
|Tulrahen | |||
|Province | |||
|139,172 | |||
|7,023,957 | |||
|50 | |||
|146,393,994,700 | |||
|20,842.10 | |||
|371-380 | |||
|FH-C1 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Unnamed | ||
| | | | ||
| | |Province | ||
| | |49,207 | ||
| | |4,882,477 | ||
|FH- | |99 | ||
|106,799,446,082 | |||
|21,874.03 | |||
|381-390 | |||
|FH-C2 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 146: | Line 258: | ||
|[[Igar Dún]] | |[[Igar Dún]] | ||
|Province | |Province | ||
|17,052 | |||
|4,376,974 | |||
|256 | |||
|613,975,310,000 | |||
|140,273.92 | |||
|900-915 | |||
|FH-O1 | |||
| | | | ||
| | |- | ||
| | |[[Eilada]] | ||
| | |n/a | ||
|FH- | |Military District | ||
|73 | |||
|86,558 | |||
|1185 | |||
|6,398,902,670 | |||
|73,926.18 | |||
|916 | |||
|FH-O2 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | |[[Mharnsgate]] | ||
| | |[[Mharnsgate]] | ||
| | |Military District | ||
| | |398 | ||
| | |123,160 | ||
| | |309 | ||
| | |2,199,451,340 | ||
|FH- | |17,858.49 | ||
|917 | |||
|FH-O3 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |National Totals | ||
| | |[[Oirthidún]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|286,500,000 | |286,500,000 | ||
| | | | ||
| | |13,199,451,335,592 | ||
|46,055.34 | |||
|68 | |||
| | | | ||
| | | |
edits