3,901
edits
Line 59: | Line 59: | ||
|+ | |+ | ||
!Administrative Region | !Administrative Region | ||
! | |||
!Status | !Status | ||
!Capital | !Capital | ||
!Population | !Population | ||
!Area | !Area (mi^2) | ||
! | !Density | ||
!GDP | |||
!GDPPC (Talers) | |||
!Postal Code | !Postal Code | ||
![[.fh|Website]] | ![[.fh|Website]] | ||
|- | |- | ||
|[[Connsmonann]] | |[[Connsmonann]] | ||
|Bradacsiar | |||
| | | | ||
| | | | ||
|3,496,835 | |||
|14,808 | |||
|236 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|BD | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|Caileanstalmh | |||
| | |||
| | |||
|7,982,545 | |||
|14,642 | |||
|545 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|CL | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Ceantalmh | |||
| | |||
| | |||
|9,025,640 | |||
|13,506 | |||
|668 | |||
| | |||
| | |||
|CE | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|Cistenwyrth | |||
| | |||
| | |||
|3,795,636 | |||
|13,684 | |||
|277 | |||
| | |||
| | |||
|CI | |||
| | | | ||
|- | |||
|[[Eileada]] | |||
|Connstalmh | |||
| | | | ||
| | | | ||
|12,002,456 | |||
|142,871 | |||
|84 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|CO | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | |[[Fhainnholdt]] | ||
|[[Cost Tàirne]] | |||
| | |||
| | |||
|12,352,457 | |||
|51,499 | |||
|240 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|CT | |||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Culriocha]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|11,009,572 | |||
|48,490 | |||
|227 | |||
| | |||
| | |||
|CU | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Haibnelann]] | |||
|[[Dunlann]] | |[[Dunlann]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|17,548,315 | |||
|25,762 | |||
|681 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|DU | |||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|Ereglas | |||
| | | | ||
| | | | ||
|9,500,254 | |||
|25,020 | |||
|380 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|EG | |||
| | | | ||
|- | |||
|[[Leibhlann]] | |||
|Fyrth | |||
| | | | ||
| | | | ||
|2,250,010 | |||
|5,796 | |||
|388 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|FY | |||
| | | | ||
|- | |||
|[[Lyukquar]] | |||
|Ghealtalmh | |||
| | | | ||
| | | | ||
|17,502,448 | |||
|24,720 | |||
|708 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|GH | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |||
|[[Gleathan]] | |[[Gleathan]] | ||
| | | | ||
| | |||
|18,003,865 | |||
|25,700 | |||
|701 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|GL | |||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|Gotalmh | |||
| | | | ||
| | |||
|14,095,632 | |||
|46,160 | |||
|305 | |||
| | |||
| | |||
|GO | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Haibnetalmh | |||
| | |||
| | |||
|4,750,113 | |||
|25,070 | |||
|189 | |||
| | |||
| | |||
|HA | |||
| | |||
|- | |||
| | | | ||
|Hurleystalmh+Isl | |||
| | | | ||
| | | | ||
|19,048,683 | |||
|68,870 | |||
|277 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|HY | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Intirtalmh | |||
| | |||
| | |||
|16,293,350 | |||
|82,440 | |||
|198 | |||
| | |||
| | |||
|IN | |||
| | |||
|- | |||
| | | | ||
|[[Itheachan]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|17,235,844 | |||
|22,864 | |||
|754 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|IT | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Leibtalmh | |||
| | | | ||
| | | | ||
|19,325,548 | |||
|85,450 | |||
|226 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|LB | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Leucwar | |||
| | | | ||
| | | | ||
|13,100,229 | |||
|58,720 | |||
|223 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|LU | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Lorea | |||
| | | | ||
| | | | ||
|5,072,894 | |||
|7,179 | |||
|707 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|LO | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Mhartainnvail]] | |[[Mhartainnvail]] | ||
|Martainnvail | |||
| | | | ||
| | | | ||
|4,863,633 | |||
|15,780 | |||
|308 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|MA | |||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|Monannsiar | |||
| | |||
| | |||
|1,119,673 | |||
|13,130 | |||
|85 | |||
| | |||
| | |||
|MO | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Nah Siar | |||
| | |||
| | |||
|2,744,031 | |||
|10,063 | |||
|273 | |||
| | |||
| | |||
|NS | |||
| | |||
|- | |||
| | | | ||
|Namhe | |||
| | | | ||
| | | | ||
|8,390,556 | |||
|23,648 | |||
|355 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|NM | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Nua Aenglia | |||
| | |||
| | |||
|17,039,633 | |||
|6,230 | |||
|2,735 | |||
| | |||
| | |||
|AE | |||
| | | | ||
|- | |||
|[[Vrael]] | |||
|Penthebhra | |||
| | | | ||
| | | | ||
|15,909,245 | |||
|29,857 | |||
|533 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|PE | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | |[[Rhydwellann]] | ||
|Rhydweltalmh | |||
| | |||
| | |||
|31,158,933 | |||
|22,821 | |||
|1,365 | |||
| | |||
| | |||
|RH | |||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Sleibann Briste]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|9,385,436 | |||
|49,295 | |||
|190 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|SB | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | | | ||
|[[Sorhaithe]] | |||
| | |||
| | |||
|3,806,925 | |||
|19,057 | |||
|200 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|SO | |||
| | | | ||
|- | |||
| | | | ||
|[[Srathlann]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|11,948,035 | |||
|30,669 | |||
|390 | |||
| | |||
| | |||
|SR | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |||
|[[Turlann]] | |[[Turlann]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|18,069,253 | |||
|155,896 | |||
|116 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|TU | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|Tynstalmh | |||
| | | | ||
| | | | ||
|5,938,554 | |||
|9,128 | |||
|651 | |||
| | |||
| | |||
|TY | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[[Eileada]] | |||
| | |||
| | |||
|17,932 | |||
|73 | |||
|246 | |||
| | |||
| | |||
|EI | |||
| | |||
|- | |||
| | | | ||
|[[Mharnsgate]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|468,147 | |||
|3,112 | |||
|150 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|MH | |||
| | | | ||
|} | |} |
edits