7,542
edits
m (→Tanks) |
|||
Line 171: | Line 171: | ||
!Notes | !Notes | ||
|- | |- | ||
| | | [[Cross Trucking Company]] {{wpl|EBRC Jaguar|Jaguar}} | ||
| | | {{flag|Burgundie}} | ||
| | | | ||
| | | ~1,500 | ||
| | | [[File:EBRC_JAGUAR4.jpg|thumb|center]] | ||
| | | set to replace all {{wpl|AMX-10 RC}}s and {{wpl|Panhard ERC|ERC}}s by [[2030]] | ||
|- | |||
| [[Cross Trucking Company]] {{wpl|AMX-10 RC}} | |||
| {{flag|Burgundie}} | |||
| | |||
| ~1,000 | |||
| [[File:AMX-10_RC_of_Qatar,_Eagle_Resolve_2013.jpg|thumb|center]] | |||
| [[Burgundie]]'s "heavy" tank (105mm cannon) | |||
|- | |||
| [[Cross Trucking Company]] {{wpl|Panhard ERC|ERC}} | |||
| {{flag|Burgundie}} | |||
| | |||
| ~800 | |||
| [[File:ERC_90_ER.JPG|thumb|center]] | |||
| [[Burgundie]]'s "medium" tank (90mm cannon) | |||
|- | |||
| [[Cross Trucking Company]] {{wpl|Panhard CRAB|CRAB}} | |||
| {{flag|Burgundie}} | |||
| | |||
| 1,200 | |||
| [[File:2012_Eurosatory_Panhard2.JPG|thumb|center]] | |||
| Armored and force reconn units | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits