7,193
edits
Tag: 2017 source edit |
m (→Countries, dependencies, and other territories: added the rest of the Burgosphere) Tag: 2017 source edit |
||
Line 45: | Line 45: | ||
|- | |- | ||
|Dolong | |Dolong | ||
| style="text-align:left;" | | | style="text-align:left;" |{{flag|Canpei]] | ||
| style="text-align:left;" |Brink | | style="text-align:left;" |Brink | ||
| style="text-align:left;" |32,152,365 | | style="text-align:left;" |32,152,365 | ||
Line 52: | Line 52: | ||
|- | |- | ||
|Dolong | |Dolong | ||
| style="text-align:left;" | | | style="text-align:left;" |{{flag|Daxia}} | ||
| style="text-align:left;" |[[Mirzak]] | | style="text-align:left;" |[[Mirzak]] | ||
| style="text-align:left;" |698,168,695 | | style="text-align:left;" |698,168,695 | ||
Line 59: | Line 59: | ||
|- | |- | ||
|Dolong | |Dolong | ||
| style="text-align:left;" | | | style="text-align:left;" |{{flag|Huoxia}} | ||
| style="text-align:left;" |Nuran | | style="text-align:left;" |Nuran | ||
| style="text-align:left;" |38,955,020 | | style="text-align:left;" |38,955,020 | ||
Line 66: | Line 66: | ||
|- | |- | ||
|Al'qarra | |Al'qarra | ||
| style="text-align:left;" | | | style="text-align:left;" |{{flag|Kandara}} | ||
| style="text-align:left;" | | | style="text-align:left;" |Rakhmandi | ||
| style="text-align:left;" |14,600,000 | | style="text-align:left;" |14,600,000 | ||
| style="text-align:left;" |{{convert|11.93|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | | style="text-align:left;" |{{convert|11.93|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | ||
Line 95: | Line 95: | ||
|Daria | |Daria | ||
| style="text-align:left;" | {{flag|Pukhgundi}} | | style="text-align:left;" | {{flag|Pukhgundi}} | ||
| style="text-align:left;" | | | style="text-align:left;" | Sarkar | ||
| style="text-align:left;" |42,600,400 | | style="text-align:left;" |42,600,400 | ||
| style="text-align:left;" |{{convert|40.65|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | | style="text-align:left;" |{{convert|40.65|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | ||
Line 108: | Line 108: | ||
|- | |- | ||
|Dolong | |Dolong | ||
| style="text-align:left;" | | | style="text-align:left;" |{{flag|Rusana}} | ||
| style="text-align:left;" |[[Tabish]] | | style="text-align:left;" |[[Tabish]] | ||
| style="text-align:left;" |54,650,440 | | style="text-align:left;" |54,650,440 | ||
Line 121: | Line 121: | ||
| style="text-align:left;" |{{convert|645503|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | | style="text-align:left;" |{{convert|645503|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | ||
|- | |- | ||
| | |Daria | ||
| | | style="text-align:left;" |{{flag|Battganuur}} | ||
| | | style="text-align:left;" |Alihijan | ||
| | | style="text-align:left;" |104,504,300 | ||
| | | style="text-align:left;" | | ||
| | | style="text-align:left;" | | ||
|- | |||
|Daria | |||
| style="text-align:left;" |{{flag|Bulkh}} | |||
| style="text-align:left;" |al Qadria | |||
| style="text-align:left;" |104,504,300 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|1.88|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|796939.342|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|- | |||
|Daria | |||
| style="text-align:left;" |{{flag|Umardwal}} | |||
| style="text-align:left;" |Asrabad | |||
| style="text-align:left;" |143,889,290 | |||
| style="text-align:left;" | | |||
| style="text-align:left;" | | |||
|- | |||
|Daria | |||
| style="text-align:left;" |{{flag|Yanuban}} | |||
| style="text-align:left;" |Muqadas | |||
| style="text-align:left;" |359,955,560 | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|4241.7|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
| style="text-align:left;" |{{convert|84861|km2|sqmi|abbr=values|sortable=on}} | |||
|- | |- | ||
|Al'qarra | |Al'qarra |
edits